Domov Slovensko Problémy v Za ľudí môžu viesť k zmenám v koalícii

Problémy v Za ľudí môžu viesť k zmenám v koalícii

0
0

Najmenšia koaličná strana si nedokáže vyriešiť svoje vnútorné spory a o jej vnútorných záležitostiach sa už rozpráva aj v rámci celej koalície. Tá je pripravená aj na variant, že by sa strana a zároveň aj jej poslanecký klub, rozpadli.

Koncom augusta informovala šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová o tom, že navrhne predsedníctvu strany pozastavenie výkonu práv členov skupinke funkcionárov strany okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí). Podľa nej členovia frakcie koordinujú s konkurenčnými politickými stranami postup proti vlastnej strane.

„Skupinka okolo Kolíkovej svojimi vyjadreniami už niekoľko mesiacov ukazuje, že nemá záujem o rozvoj strany Za ľudí a o spoločné presadzovanie jej hodnôt a programu,“ vyhlásila v stanovisku Remišová. Skupina podľa nej „poza chrbát“ predsedníctva rokuje s konkurenčnými politickými stranami o postupe, ako zo strany odísť a zároveň si udržať svoje funkcie, ktoré získala vďaka strane.

Podľa Remišovej je to v rozpore so stanovami strany a poškodzuje ju to. Hovorí o zrádzaní hodnôt a členov strany Za ľudí. Šéfka Za ľudí tvrdí, že Kolíková verejne hovorí o sebe ako o piatom koaličnom partnerovi a o rokovaní s niektorými stranami koalície.

„Pokiaľ viem, zatiaľ sa skupinka stále nevie rozhodnúť, váhajú a zvažujú viac možností,“ dodala Remišová s tým, že predlžovanie tohto stavu nemá žiadny zmysel a stranu iba poškodzuje.

Sme a budeme súčasť vládnej koalície

To, že komunikuje osobitne s ostatnými koaličnými stranami, pripustila aj spomínaná frakcia. „Sme a budeme pevnou súčasťou vládnej koalície a, prirodzene, vedieme na túto tému rozhovory so zástupcami koaličných strán, osobitne s premiérom,“ uvádza sa v jej stanovisku.

Nastanú zmeny v koalícii

Jednu z možností, ako ďalej, načrtol vo víkendovej diskusnej relácii TV Markíza Na telo šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár. Podľa neho je pravdepodobné, že Kolíkovej frakcia zamieri do SaS.

„Myslím si, že Mária Kolíková s odídencami zo strany Za ľudí prejdú do strany SaS, a potom stratíme koaličného partnera,“ uviedol Kollár. Zdôraznil, že koalícia nemôže mať jedného z partnerov, ktorý má dva až štyri hlasy. Podľa neho je možné, že potom by nastali zmeny v koalícii, vrátane prerozdeľovania postov.

EDIT 9.9.2021

A tak, ako predseda parlamentu predpovedal, tak sa aj stalo. V stredu (8. septembra) krídlo Márie Kolíkovej na spoločnej tlačovej konferencii s Richardom Sulíkom ohlásilo „prestup“ do strany SaS.

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav NovákNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…