Domov Zahraničie Protestujúci v Čechách žiadajú demisiu premiéra Andreja Babiša

Protestujúci v Čechách žiadajú demisiu premiéra Andreja Babiša

0
0

Česká republika je v zajatí najväčších protestov od konca nežnej revolúcie, demonštranti žiadajú odchod premiéra Andreja Babiša a tiež aj ministerky spravodlivosti Marie Benešovej.

V Čechách už dlhšie funguje občianska iniciatíva Milion chvilek pro demokracii, ktorú vedie predseda Mikuláš Minář.

Tento spolok, ako sa nazývajú, je zameraný proti vláde Andreja Babiša a dlhodobo organizuje demonštrácie, ktorých cieľom je odstúpenie českého premiéra a tiež aj ministerky spravodlivosti.

Ich hlavným dôvodom je konflikt záujmov premiéra, kedy poukazujú na to, že Babiš vlastní médiá, podniká a je tiež trestne stíhaný. Požadujú, aby Babiš odstúpil až do tej doby, kým nebude zbavený obvinení.

Vývoj napätej atmosféry

Súčasná vyhrotená situácia začala ohľadne kauzy Čapieho hniezda, kde mala podľa trestného oznámenia čerpať Babišova skupina Agrofert neoprávnene dotácie na jeho rekonštrukciu z eurofondov.

To však samotný Babiš a skupina Agrofert odmietajú. Ďalším problémom sú aj iné eurofondy, štátne dotácie, ako aj štátne zákazky, ktoré skupina Agrofert čerpá.

Podľa Minářa, je Babiš v konflikte záujmov a jeho skupina by sa na štátom organizovaných zákazkách nemala zúčastňovať. Babiš však oponuje, že Agrofert prenechal zvereneckému fondu a do jeho fungovania a tiež súčasných obchodných vzťahov a zákaziek vôbec nezasahuje.

Skupina Agrofert

 

Agrofert je poľnohospodárska, potravinárska a tiež aj chemická skupina, ktorá spoločne vlastní viac ako 250 spoločností. Drvivá väčšina z nich je pod priamou kontrolou centrálne riadeného Agrofertu.

Oblasť pôsobenia sa nevzťahuje iba na Česko, ale pôsobí aj na Slovensku, Nemecku, Maďarsku či iných štátoch, dokopy vo viac ako 20 krajinách sveta.

Patrí k najväčším spoločnostiam v Čechách a len tu zamestnáva viac ako 22 tisíc zamestnancov. Až v roku 2017 previedol Andrej Babiš ako hlavný majiteľ riadenie spoločnosti do zvereneckého fondu, keďže prišla do platnosti novela zákona o konflikte záujmov, s ktorou bol v rozpore.

Protesty boli aj budú zamerané na jeho odstúpenie

Počas protestov sa, z námestí ako na Staromestskom aj na Václavskom, ozývajú slogany na odstúpenie premiéra Babiša a ministersky Benešovej, ktorá ako ministerka spravodlivosti nekoná tak, ako by mala.

Okrem Prahy sa demonštrácie konali už aj po celom Česku. Navážajú sa nielen do súčasných dotácií pre skupinu Agrofet, ale aj do Babišovej minulosti a jeho vlastníctva médií, ktorým deformuje informovanie o jeho osobe a podnikaní.

„Česko nie je Slovensko. V Česku sa nebude meniť vláda pre protesty v uliciach.“

Andrej Babiš

Správa z Európskej komisie konštatuje konflikt záujmov

O problémy s čerpaním dotácií a údajnému konfliktu záujmov sa začala zaoberať aj samotná Európska únia a jej orgány.

Nateraz zverejnená predbežná audítorská správa Európskej komisie konštatuje, že Agrofert by mal vrátiť až 451 miliónov českých korún, ktoré mala firma dostať cez dotácie, odkedy začal platiť v Čechách zákon o konflikte záujmov a ktoré skupina Agrofert odvtedy získala.

Babiš sa vyjadril, že správu považuje za nezmyselnú a považuje ju za útok voči Českej republike, a tiež sa vyjadril, že audítorov považuje za nekompetentných.

Správa však vyburcovala nielen ľudí na námestiach, ale aj opozíciu, ktorá naznačila, že bude požadovať hlasovanie o nedôvere premiérovi, na to však potrebuje takú väčšinu, ktorou opozícia zatiaľ nedisponuje.

Predseda ODS Petr Fiala sa vyjadril, že práve kvôli Babišovi hrozí, že Česko bude mať hanbu na medzinárodnej úrovni.

Reakcia Andreja Babiša na protesty bola nedôstojná

Prvotná reakcia Andreja Babiša na prebiehajúce protesty bola dosť nedôstojná, kedy povedal, že protestujúci chodia na protesty iba na koncerty, za čo sa neskôr ospravedlnil.

Napriek tomu trvá na tom, že v Čechách sa žije dobre a ľudia nemajú prečo protestovať, pričom považuje všetky podozrenia za vykonštruované voči jeho osobe.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…