Domov Slovensko Protiinflačná pomoc rozhádala koaličné strany

Protiinflačná pomoc rozhádala koaličné strany

0
0

Pomoc ľuďom v boji proti inflácii je ďalšou z mnohých tém, ktoré sa stali bodom sváru krehkej koalície. Minister financií a šéf hnutia OĽaNO Igor Matovič v pondelok na tlačovej konferencii kritizoval neochotu podporiť jeho návrh s tým, že bojovať proti pomoci rodinám je podľa neho „galaktická hlúposť“. Strana SaS mu zas odkázala, aby pri tejto téme prestal zavádzať.

Vláda chce na pomoc ľuďom v súvislosti so zdražovaním minúť tento rok 260 miliónov eur, budúci rok to má byť vyše miliardy eur.

Avizovala, že zvýšené výdavky štátu na pomoc ľuďom so zdražovaním by malo z podstatnej časti zaplatiť zvýšenie daní pre 100 mimoriadne bohatých firiem.

Peniaze pre deti, či obratie obcí?

Návrh pomoci podľa ministra počíta s prídavkom na dieťa 50 eur a 50 eur na služby deťom mesačne. Ak rodičia pracujú, mali by mať zároveň zvýhodnenie vo forme daňového bonusu 50 eur na dieťa a ak má dieťa do 15 rokov, tak ďalších 50 eur.

Matovič skonštatoval, že tento návrh má podporu troch koaličných strán s výnimkou SaS. Verí však, že získa dostatočnú podporu aj v parlamente.

Jednou z výčitiek návrhu je to, že má o financie pripraviť mestá a obce. Matovič však uviedol, že návrh sa rozpočtov obcí nedotkne. „Nie je pravdou, že berieme samosprávam,“ tvrdí financmajster, podľa ktorého obce napriek tomu, že by bol zavedený daňový bonus, pôjdu z roka na rok rozpočtovo vyššie.

Návrh ministra financií podľa jeho slov ráta s tým, aby sa daňový bonus mohol čerpať už od prvého eura príjmu. Na predchádzanie podvodom by tam malo byť percento z čiastkového vymeriavacieho základu, ktoré sa môže čerpať na daňové bonusy.

Veto SaS budú ignorovať

Z pohľadu finančného krytia týchto opatrení je podľa neho podpora od Sme rodina aj Za ľudí ísť avizovanou cestou. „Vieme, že SaS trucuje.

Zrejme predpokladajú, že tým, že budú hovoriť, že vetujú zdroje krytia, my nebudeme mať odvahu presadiť ten návrh v parlamente a zablokujú pomoc rodinám.

Nezablokujú, jednoducho, my ho presadíme tak či tak, či SaS bude súhlasiť alebo nebude súhlasiť,“ vyhlásil Matovič. Je za to, aby bol tento návrh predložený napriek vetu SaS na vládu aj do parlamentu, podporu podľa neho mať bude.

Tvrdí, že SaS si nemôže dovoliť povaliť ďalšiu vládu. „To by neprežili preferenčne,“ dodal Matovič. SaS podľa ministra financií nebude zrejme vetovať výdavkové opatrenia, len vyššie zdanenie určitých bohatých firiem.

Saskárov vyzval, aby „prestali klamať“ a aby podporili pomoc rodinám. „Ak sa ale nakoniec rozhodnú, že budú vetovať zvýšenie daní zbohatlíkom v SaS, nebudeme sa čudovať, napriek tomu ale s návrhom do parlamentu pôjdeme, aby sme rodinám pomoc na konci doručili,“ zdôraznil Matovič.

Matovič zavádza

Strana SaS na druhej strane vyzvala ministra financií Matoviča, aby prestal zavádzať o daňovom bonuse na dieťa. Ten podľa šéfa liberálov Richarda Sulíka bude znamenať menej peňazí pre chudobných a viac pre bohatých.

„Zvýšenie daňového bonusu na 100 eur, pričom maximálna výška sa navrhuje stanoviť na úroveň 29 percent hrubého príjmu, v sebe zahŕňa zásadnú chybu.

Daňový bonus na dieťa pre extrémne chudobnú rodinu s viacerými deťmi tak bude znamenať pokles. Bohatá rodina si však polepší o stovky eur,“ skonštatoval. Dodal, že opatrenie nie je sociálne, ale extrémne drahé a účet zaň dostanú obce. Problematické je tak podľa SaS aj samotné financovanie daňového bonusu.

„Mestá a obce budú donútené zvýšiť poplatky a miestne dane, ak im Igor Matovič vezme takmer 600 miliónov eur, pretože si naivne myslí, že on vie verejné financie spravovať lepšie ako starostovia a primátori,“ dodal Sulík v reakcii na Matovičovo tvrdenie, že podľa neho „sú omnoho lepšie uložené peniaze v peňaženke rodiny ako v kasičke primátora“.

SaS predstavila svoj návrh, Matovič však už s nimi rokovať nechce

SaS s cieľom nasmerovať pomoc na tých, ktorí to naozaj potrebujú, plánovala na pondelkovej koaličnej rade predstaviť vlastné návrhy. Ako predseda strany Sulík uviedol, jeho strana odmieta vyššie dane či nové dane.

Výdavky na opatrenia by mohli byť podľa jeho slov nižšie, keby sa obmedzili na tých, ktorí pomoc naozaj potrebujú. Vie si predstaviť navýšenie deficitu či financovanie z tzv. nadpríjmov.

„Štátny rozpočet má tzv. daňové nadpríjmy, vďaka inflácii prišlo viac peňazí, ako sa rátalo, to sú stovky miliónov eur. Takisto si vieme predstaviť súhlasiť s vyšším deficitom, aj tam sú nejaké rezervy,“ ozrejmil Sulík.

Igor Matovič však s liberálmi rokovať nechce. „S SaS už vyjednávať nebudeme, absolvoval som s nimi štrnásť rokovaní,“ povedal Matovič novinárom. K Sulíkom navrhovanej pomoci sa však vyjadrilo ministerstvo financií.

To tvrdí, že vplyv protiinflačných opatrení z dielne SaS na rozpočet by bol na úrovni takmer 900 miliónov eur ročne. Návrh SaS zahŕňa mimoriadne zvýšenie životného minima, rozšírenie okruhu poberateľov príspevku na bývanie, zvýšenie príspevku na bývanie a zníženie krátenia dávok v hmotnej núdzi.

Zvýšením životného minima a následným rastom nezdaniteľnej časti základu dane odhaduje rezort financií dosah na úrovni 536 miliónov eur ročne.

Vplyv na rozpočet príspevku na bývanie by bol podľa Inštitútu finančnej politiky na úrovni 222 miliónov eur ročne. Ostatné opatrenia by štát stáli 95 miliónov eur ročne.

MF tak potvrdilo aj dáta uvedené Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktoré šéf rezortu Milan Krajniak (Sme rodina) prezentoval pred stredajším rokovaním vlády.

red, TASR, foto: TASR/Pavel Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…