Domov Slovensko Prvá dáma USA navštívila Slovensko

Prvá dáma USA navštívila Slovensko

0
0

Manželka amerického prezidenta Jill Bidenová minulú sobotu popoludní pricestovala na Slovensko. Prvá dáma USA absolvovala viaceré stretnutia v Bratislave, navštívila tiež Košice a obec Vyšné Nemecké. Následne neohlásene vycestovala na Ukrajinu, aby sa vrátila na Slovensko a po troch dňoch sa s našou krajinou rozlúčila.

Na bratislavskom letisku M. R. Štefánika privítal Jill Bidenovú slovenský šéf rezortu zahraničia Ivan Korčok (nominant SaS). Ako uviedol, návšteva prvej dámy USA je potvrdením výborných slovensko-amerických vzťahov.

Po príchode do Bratislavy viedli jej kroky na Námestie SNP, kde si položením kvetov k pamätníku zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej uctila ich pamiatku.

„Musíme chrániť slobodu médií a bojovať proti korupcii. Nikdy nezabudneme na Tvoju odvahu, Ján,“ uviedlo veľvyslanectvo USA pri jej fotografii na sociálnej sieti. Potom absolvovala na americkom veľvyslanectve stretnutie s jeho pracovníkmi a ich rodinami.

Stretnutie s dobrovoľníkmi

V nedeľu (8. mája) odcestovala na východné Slovensko, kde dobrovoľníkom a predstaviteľom krízového centra pre utečencov v Košiciach vyjadrila podporu a uznanie.

Okrem dobrovoľníkov viedla konverzáciu aj s niekoľkými utečencami, ktorí sa v centre nachádzali. Zaujímalo ju, odkiaľ prišli, čo sa stalo s ich domovom, prípadne, čo prežívajú po príchode na Slovensko.

„Je to pre nás veľká česť, že prišla, svedčí to o tom, že to tu máme dobre zorganizované a ľudia dostanú pomoc, ktorú potrebujú,“ uviedol koordinátor centra Roman Dohovič s tým, že aktuálne sa v priestoroch pri autobusovej stanici strieda približne 60 dobrovoľníkov a prevádzka je zabezpečená 24 hodín denne.

Odhadom na tomto tranzitnom mieste vybavia približne 300 až 400 ľudí za deň.

Prekvapenie pre ukrajinské mamičky

V centre strávila približne hodinu, následne sa presunula do Základnej školy na Tomášikovej ulici, kde nedávno vznikli dve triedy pre ukrajinských žiakov.

„Táto škola veľmi pomáha, aktuálne tam je 60 detí, o ktoré sa starajú, pani riaditeľka zároveň spustila vyučovanie v slovenčine pre ukrajinských rodičov, ktorí v Košiciach sú a pomáha im takto adaptovať sa,“ uviedol primátor Košíc Jaroslav Polaček.

Riaditeľka školy Renáta Obšatníková priblížila, že s Bidenovou sa stretli pri príležitosti Dňa matiek. „Chceli sme si dnes uctiť slovenské aj ukrajinské mamičky, deti pre nich vytvorili darčeky.

Prvá dáma prišla, privítali sme ju chlebom a soľou, prechádzala medzi detičkami, hovorila aj s mamičkami a zaujímala sa o osud odídencov, viedla s nimi taký neformálny rozhovor.

Myslím si, že prvá dáma bola veľmi prirodzená, ľudská, naše ukrajinské mamičky vôbec nevedeli, kto príde a po stretnutí s ňou boli prekvapené, aká bola milá a bezprostredná,“ zhodnotila riaditeľka.

Vďaka za prácu na hraniciach

Jill Bidenová následne v sprievode predsedu vlády SR Eduarda Hegera, jeho manželky a ministra vnútra Romana Mikulca (obaja OĽANO) v nedeľu napoludnie navštívila hraničný priechod s Ukrajinou vo Vyšnom Nemeckom.

Ten je v súvislosti s vojnovým konfliktom najvyťaženejším. Prvá dáma sa zaujímala o prácu dobrovoľníkov a zložiek pomáhajúcich ukrajinským vojnovým utečencom.

Vyjadrila im vďaku za prácu, ktorú v tejto neľahkej situácii vykonávajú. „Bolo vidieť, že si to veľmi váži. Ocenila a vyzdvihla aj ich ľudskosť, ktorú do celej práce vnášajú,“ povedal premiér Eduard Heger.

 

Dobrovoľníci pomáhajúci ľuďom utekajúcim pred vojnou vnímajú návštevu prvej dámy USA ako veľkú poctu. Podľa premiéra je tri dni trvajúca návšteva Jill Bidenovej na Slovensku veľkým gestom.

Za všetkých ľudí, ktorí na Slovensko prichádzajú z vojnou zmietanej krajiny a rovnako za tých, ktorí im pomáhajú, sa Bidenová pomodlila v improvizovanej kaplnke.

Na záver sa tiež poďakovala všetkým ľuďom na Slovensku, že otvorili svoje domovy a srdcia ukrajinským utečencom.

Neohlásená návšteva Ukrajiny

Následne sa cez hranicu s delegáciou presunula na Ukrajinu. V Užhorode sa stretla s prvou dámou Ukrajiny. Prvá dáma USA strávila na Ukrajine asi dve hodiny a s Olenou Zelenskou sa stretla v budove miestnej školy, ktorá v súčasnosti poskytuje ubytovanie ľuďom utekajúcim pred vojnou.

„Chcela som prísť na Deň matiek… Myslela som si, že je dôležité ukázať ukrajinskému ľudu, že táto vojna musí skončiť… a že obyvatelia Spojených štátov stoja pri Ukrajincoch,“ uviedla Bidenová. Zelenská počas stretnutia poďakovala Bidenovej za jej „odvážny čin“.

Počas stretnutia s Bidenovou sa objavila na verejnosti vôbec prvýkrát odvtedy, čo ruské vojská 24. februára vpadli na Ukrajinu. Z bezpečnostných dôvodov sa totiž ukrajinská prvá dáma spolu so svojimi deťmi zdržiava na neznámom mieste.

Stretnutie s prezidentkou

Svoju návštevu na Slovensku zakončila prvá dáma USA v pondelok (9. 5.) stretnutím s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. „Počas mojej návštevy krásnej krajiny som sa osobne presvedčila, že Slovensko zdieľa rovnaké hodnoty ako Spojené štáty americké.

Ako priatelia, partneri i spojenci zdieľame i odhodlanie pomôcť ľuďom v núdzi,“ napísala do knihy hostí Prezidentského paláca manželka amerického prezidenta.

ano, ms, TASR, foto: facebook  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…