Domov Slovensko Prvý dôsledok menšinovej vlády, schôdzu NR SR neotvorili

Prvý dôsledok menšinovej vlády, schôdzu NR SR neotvorili

0
0

Poslancom Národnej rady (NR) SR sa minulý týždeň nepodarilo ani na druhý pokus otvoriť riadnu schôdzu. Plénum opätovne nebolo schopné sa uznášať. Prezentovalo sa len 71 poslancov, pri prvom pokuse ich bolo 64. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) preto odložil rokovanie až na utorok (20. 9.). V utorok sa už síce podarilo schôdzu otvoriť, ale spory medzi SaS a koalíciou boli zjavné.

Okrem SaS, ktorá odišla z koalície, sa neprezentovali ani opoziční poslanci, chýbali aj niekoľkí z radov koalície. SaS dopredu avizovala, že si chce pri otváraní schôdze urobiť prieskum o tom, ktorí opoziční poslanci budú podporovať menšinovú vládu.

Na prvý pokus preto neplánovala podporiť otvorenie schôdze. Predsedu poslaneckého klubu OĽANO Michala Šipoša prekvapilo, že sa SaS po odchode z vlády chystala schôdzu blokovať.

Dodal, že OĽANO nemá žiadne dohody s nikým mimo trojkoalície a jej bývalých poslancov o prezentovaní sa na schôdzi.

Aj premiéra SR Eduarda Hegera (OĽANO) prekvapilo, že NR SR nebola v stredu uznášaniaschopná. Pri otvorení schôdze totiž počítal s podporou poslancov SaS. Podľa jeho slov boli dohodnutí.

Poukázal, že v druhom čítaní sú návrhy koalície, ktorej súčasťou bola ešte SaS. „Mali sme koaličnú dohodu, že tieto návrhy prejdú cez vládu a parlament,“ zdôraznil premiér.

Opozícia chce predčasné voľby

Opozícia pochopiteľne skritizovala vládnu koalíciu za to, že nedokázala schôdzu otvoriť. Nezaradený poslanec a expremiér Peter Pellegrini poukázal aj na to, že vládna koalícia nedokázala dodať pri otvorení schôdze ani len všetkých svojich poslancov.

Podľa neho sú riešením predčasné voľby. Vyzval preto parlamentné strany na podporu zmeny Ústavy SR z dielne Sme rodina, ktorá by mohla umožniť vypísanie predčasných volieb.

Následne by sa podľa neho malo zvolať rokovanie politických strán o prípadnom termíne predčasných volieb. Ak to nebudú schopné urobiť jednotlivé strany, vyzval na takýto krok prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.

Následne sa podľa jeho slov môžu voľby vypísať a do ich konania sa môžu prijímať zákony na pomoc ľuďom.

„Vláda Eduarda Hegera a ním vedená koalícia nedokázala do parlamentu priviesť ani len svojich 72 poslancov, ktorí deklarujú podporu vládnej koalície, a schôdzu sa ani na dva pokusy nepodarilo otvoriť,“ skonštatoval Pellegrini.

Podotkol, že koalícia nedokázala riadne fungovať ani s ústavnou väčšinou.

V utorok schôdzu otvorili, návrh SaS odmietli

V utorok už poslanci riadnu schôdzu otvorili. Prezentovalo sa 117 poslancov. Na programe schôdze je takmer 140 bodov.

Poslanci by mali prerokovať napríklad prístup Švédska a Fínska do NATO i zmluvu o pridružení SR k Európskej vesmírnej agentúre.

Poslanci zo Sme rodina predložili návrh na zmenu Ústavy SR, aby sa mohlo skrátiť volebné obdobie NR SR ústavným zákonom alebo referendom.

Opozičný Smer-SD chcel, aby sa o novele rokovalo ako o prvom bode programu. Predseda parlamentu Boris Kollár už predtým avizoval, že bod zaradí do úvodu schôdze.

SaS mala požadovať, aby sa na začiatok zaradili aj niektoré jej body. To však plénum odmietlo.

ano, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…