Domov Zahraničie Putin bude môcť vládnuť v Rusku až do roku 2036

Putin bude môcť vládnuť v Rusku až do roku 2036

0
0

V Rusku prišlo k schváleniu nových ústavných zmien, ktoré ak budú schválené v referende, pridajú Putinovi ďalšie dve po sebe nasledujúce šesťročné funkčné obdobia prezidenta.

Ešte začiatkom januára oznámil Vladimir Putin návrhy na masívne ústavné zmeny v krajine. Netrvalo dlho a už dve desaťročia vládnuci politik formálne minulý týždeň podpísal parlamentom schválené novely ústavy.

Tieto zmeny by mali priniesť Vladimirovi Putinovi možnosť znova sa uchádzať o funkciu prezidenta, číže tento krok by mu mal umožnil zostať pri moci v Rusku až do roku 2036.

Vladimir Putin

Vladimir Vladimirovič Putin sa narodil 7. októbra 1952 v Leningrade. V roku 1975 dokončil právnickú fakultu na Leningradskej štátnej univerzite, následne v rokoch 1985 až 1990 pôsobil ako príslušník KGB vo východnom Nemecku.

Neskôr sa stal až riaditeľom Federálnej bezpečnostnej služby, odkiaľ sa posunul na základe menovania Borisa Jeľcina priamo na premiéra krajiny.

V rokoch 2000-2008 sa stal prezidentom Ruska, následne bol v rokoch 2008-2012 premiérom a od roku 2012 pôsobí vo funkcii prezidenta dodnes.

Príhodná zmena

Putinom navrhnutá zmena ústavy priamo nezavádzala možnosť jeho opätovného kandidovania a ponecháva v platnosti obmedzenie na dve funkčné obdobia.

No počas rokovania v ruskej Dume prišlo k príhodnému návrhu doplnenia ústavy zo strany prvej ženy vo vesmíre, v súčasnosti ruskej poslankyne Valentiny Tereškovovej.

V tomto doplnení navrhla, aby sa všetkým vynulovali doteraz odslúžené roky vo funkcii prezidenta. To v podstate otvára možnosť Vladimirovi Putinovi kandidovať aj ďalšie funkčné obdobie, keď mu skončí jeho súčasný mandát v roku 2024.

Platnosť môžu obmedziť ešte dve prekážky

V prvom rade musí ruský Ústavný súd rozhodnúť, či sú tieto zmeny ústavné. No v podstate ide o formalitu, keďže nikto nepredpokladá, že by súčasní ústavní sudcovia rozhodli negatívne.

Druhá prekážka, ktorá by mohla obmedziť platnosť nových ústavných zmien, je referendum o zmenách ústavy, ktoré by sa malo uskutočniť 22. apríla tohto roka.

V snahe, aby tieto zmeny prešli, sú ostatné navrhnuté zmeny aj také, ktoré sú v Rusku pomerne populárne, a sú zamerané na zvýšenie Putinovej popularity ako napríklad, aby platilo, že ruské právo musí mať prednosť pred medzinárodným právom, alebo sa do ústavy dostane aj zákaz homosexuálnych manželstiev.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …