Domov Zahraničie Putin podporil Lukašenka, do Minsku posiela 1,5 miliardy dolárov

Putin podporil Lukašenka, do Minsku posiela 1,5 miliardy dolárov

0
0

Ruský prezident Vladimir Putin podporil bieloruského lídra Alexandra Lukašenka a prisľúbil mu ekonomickú pomoc po tom, ako sa dohodli na posilnení vzťahov medzi Moskvou a Minskom. Lukašenko sa Putinovi poďakoval a prisľúbil, že sa bude držať bližšie k „staršiemu bratovi“ – Rusku.

Lukašenko v pondelok navštívil susedné Rusko v snahe zabezpečiť si politickú a finančnú podporu počas protivládnych demonštrácií v Bielorusku.

Rozhovory s Putinom v čiernomorskom letovisku Soči prišli deň po tom, ako ulice Minska zaplavilo odhadom 150-tisíc ľudí požadujúcich Lukašenkovu rezignáciu.

Putin ponúkol Lukašenkovi aj ekonomickú podporu, keď uviedol, že Rusko poskytne bieloruskej vláde pôžičku vo výške 1,5 miliardy dolárov. Zároveň vyzval na ďalšie obchody medzi obomi štátmi.

Spojenie posilňuje odpor k protestom

Rusko a Bielorusko majú úzke politické, hospodárske a vojenské väzby, pomerne často sa však dostávali do konfliktu v iných záležitostiach.

Pred augustovými voľbami Lukašenko kritizoval Kremeľ, že sa snaží vyvíjať nátlak na nezávislosť Bieloruska.

Moskvu tiež obvinil z prítomnosti členov ruskej súkromnej vojenskej skupiny na bieloruskom území, ktorí podľa Lukašenka plánovali hromadné nepokoje a snažili sa destabilizovať krajinu.

Avšak, rovnako ako Lukašenko, ani ruskí predstavitelia nepodporujú verejné protesty požadujúce rezignáciu vodcu národa, pretože sa obávajú, že by to v Rusku mohlo posilniť Putinových kritikov.

Ruský prezident predtým zablahoželal Lukašenkovi k znovuzvoleniu s prísľubom, že v prípade eskalácie násilia mu na pomoc do Bieloruska pošle ruskú políciu, no dodal, že takýto krok zatiaľ nepovažuje za potrebný.

Šéf Kremľa v pondelok na margo situácie v susednom štáte uviedol, že „Bielorusi by sa s tým mali vyrovnať sami, pokojne a vo vzájomnom dialógu, bez narážok a tlaku zvonku“.Situácia v Bielorusku

Protesty v Bielorusku trvajú od 9. augusta, keď Lukašenko v prezidentských voľbách podľa oficiálnych výsledkov získal 80 % hlasov.

Demonštranti však uvedené číslo považujú za zmanipulované a demonštráciami sa dožadujú zmeny. Lukašenko vládne v Bielorusku od roku 1994 a protestujúcich nazval „bábkami Západu“.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…