Domov Zahraničie Putinov režim už vydiera svet aj obilím

Putinov režim už vydiera svet aj obilím

0
0

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu uplynulo už viac ako šestnásť týždňov. Vojna proti nášmu susedovi, ktorú vyvolal Vladimir Putin, si doteraz vyžiadala tisícky životov. Milióny ľudí prišli o domovy. S príchodom leta sa však čoraz viac spomína aj zvyšujúce sa riziko vzniku globálnej potravinovej krízy, keďže Ukrajina je jedným z najväčších producentov obilia na svete.

„Nie je to však Ukrajina, kto môže za vznik tejto situácie. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa zastavil v dôsledku perfídnej ruskej hry, ktorá je súčasťou hybridnej vojny, ktorú Putin vedie proti Ukrajine i demokratickému Západu,“ vysvetľuje štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Milióny ton obilia v prístavoch

V ukrajinských prístavoch v Čiernom mori, najmä v meste Odesa, viazne zhruba 20 miliónov ton obilia určených prevažne spotrebiteľom v krajinách severnej Afriky a Ázie.

A ak bude Rusko pokračovať v útokoch, blokovaniach či ďalších obštrukciách, podľa odhadov môže do jesene na ukrajinskom území uviaznuť až 75 miliónov ton obilia určeného na vývoz.

No je tu ešte ďalšia podoba zločinu, ktorého sa dopúšťa Putinov režim. „Rusko nielenže blokuje ukrajinské prístavy, ale zároveň kradne Ukrajincom ich vlastné obilie v okupovaných oblastiach, aby ho následne nezákonne predávalo tretím krajinám.

A z tohto zisku, podobne ako to robí v prípade ropy či plynu, môže následne financovať zabíjanie ďalších nevinných ľudí na Ukrajine,“ hovorí M. Klus z rezortu diplomacie SR a dodáva, že ide o ďalšiu hanebnú stratégiu šéfa Kremľa, ktorý sa takto snaží prinútiť medzinárodné spoločenstvo, aby zrušilo sankcie proti Rusku.

Hoci sa to kremeľská propaganda snaží falošne otočiť a v rámci informačnej vojny z potravinovej krízy obviňuje Západ a Ukrajinu, v skutočnosti je to podľa Martina Klusa len a len Putinov režim, kto terorizuje krajiny v rôznych častiach sveta.

A len a len pre kroky Ruska dnes trpia aj ľudia vzdialení od východnej Európy tisícky kilometrov.

Ak by Rusko nezaútočilo na „obilnicu Európy“ a cielene neblokovalo vývoz pšenice, dnes by svet nečelil vážnej potravinovej kríze a niektoré regióny dokonca hladomoru.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ

md, foto: shutterstock  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…