Domov Cestovanie Putovanie pobrežiami, ktoré vám vyrazí dych

Putovanie pobrežiami, ktoré vám vyrazí dych

0
0

Pre mnohých cestovateľov je dlhá cesta autom nočnou morou. Pre niekoho je to zasa jedinečná možnosť ako vidieť skvosty našej matky Zeme úplne „live“. Práve cesty pozdĺž pobrežia po celom svete vám umožňujú zažiť radosť a pôžitok z cestovania. Vyberte sa spolu s nami na cestu pozdĺž pobreží po celom svete.

Great Ocean Road – Veľká oceánska cesta (Austrália)

Začneme na opačnom póle našej Zeme u protinožcov. Austrália je nádherný kúsok sveta a tento obrovský „ostrov“ skutočne ponúka množstvo prírodných úkazov.

Zažiť však výhľad pozdĺž tohto pobrežia je zážitok na celý život. Koralové útesy a skalnaté výčnelky známe aj ako dvanásť apoštolov sú súčasťou národného parku Port Campbell neďaleko mesta Victoria.

D81 (Calanches, Korzika, Francúzsko)

Teraz sa míľovými krokmi presunieme späť do Európy. Konkrétne na ostrov patriaci galskému kohútovi, Korziku. Možno nie nejako pútavý názov cesty D81 nepriláka pozornosť na prvé počutie, ale pohľad stojí za to.

Množstvo domácich túto cestu pozná aj ako najkrajšiu trasu stredomorskej oblasti. Výhľady na Stredozemné more a krásne skalnaté scenérie čakajú iba na vaše zvedavé pohľady.

Atlantic Ocean Road – Atlantická oceánska cesta (Nórsko)

Škandinávia. Lesy, jazerá, polia, lúky a nádherné hory, ktoré sú pre Škandinávsku oblasť naozaj charakteristické. Skrýva sa tu však svetová rarita.

Pobrežná cesta neďaleko mestečka Modle je svetovým unikátom. Prečo? Zrejme málokto by povedal, že Nóri dokázali postaviť tak krivú cestu. Tento krát to však bol úmysel.

Cesta je plná nielen krásnych výhľadov, ale takisto prinesie miernu dávku adrenalínu. O to viac ak sa Nórske more rozbúri.

Bixby Bridge – Most Bixby (Big Sur, Kalifornia)

Vzdušnou čiarou sa dostávame do najslnečnejšieho štátu v USA. Kalifornia je známa pobrežím na Miami. Nie je to však jediné miesto, kde si môžete užiť pohľad na veľkosť oceánu.

Most Bixby sa rozprestiera v hlbokom kaňone na pobreží Tichého oceánu. Meria 218m a je vo výške 85m. Zaujímavosťou je, že bol skonštruovaný už v roku 1932 a konštrukcia bola minimálne upravovaná.

Chapman´s Peak Drive (Kapské mesto, Južná Afrika)

Teraz sa dostávame na africký kontinent. Južná Afrika rozhodne má čo ponúknuť. Okrem krásnej Safari je to aj pobrežie pozdĺž južného Pacifiku.

Cesta dlhá viac ako 5km ponúka strmé skalné zrázy, tunely s priezormi alebo prudké klesania, kde majú brzdy čo robiť. Ide o jednu z najpokojnejších ciest vôbec. Pokojne si tak vychutnáte energiu, ktorú vám pobrežie ponúka.

Pláž Legzira (Maroko)

Ak sa už vyberiete k moru do Afriky, marockú Legziru rozhodne nevynechávajte. Pobrežie sa nachádza pozdĺž Atlantického oceánu, je dlhé osem kilometrov a je úplne odlišné ako všetky ostatné pobrežia.

Legzira ja plná robustných skalnatých oblúkov z pieskovca, ktoré vytvárajú nádhernú scenériu. Pri západe Slnka sa budete cítiť ako v romantickom filme. Rovnako tak je to ideálna oblasť pre surferov či paraglidisov.

Rio de Janeiro (Brazília)

Pobrežie tohto šesť miliónového veľkomesta tvorí viac ako 20 pláži. Každá jedna pláž žije športom, dobrodružstvom a exotikou, ktorá k Brazílii nepochybne patrí.

Väčšina pláží a teda nádherného pobrežia je zoskupených okolo zálivu Guanabara. Vrátane množstva „malých“ pláží, rozhodne nevynechajte Ipanemu či slávnu Copacabanu.

Halong Bay (Vietnam)

Žeby Ázia nemala čo ponúknuť? Nebojte sa, vietnamský Halong Bay plný vápencových ostrovov je jedno úchvatné a výnimočné miesto.

Záliv Tonkin je plný krištáľovo čistej vody a od roku 1994 je pobrežie súčasťou dedičstva UNESCO. Pobrežie je popretkávané rybárskymi dedinami a unikátnym jaskynným systémom nadzemných i podzemných jaskýň.

Pobrežný park Na Pali Coast Wilderness (Havajské ostrovy)

Severozápadný okraj ostrova Kauai je v skutku úchvatná časť celého Havaja. Hoci Havaj je sám o sebe jeden magický unikát.

Pobrežie Na Pali je plné kaskádovitých vodopádov, prudkých zrázov a malých potôčkov, ktoré sa vylievajú priamo do vôd Tichého oceánu. Príroda v okolí pobrežia je nedotknutá a čistá.

Zároveň je však vstup do parku na vlastné riziko. Ak sa teda rozhodnete navštíviť 17 kilometrov dlhý úsek, mali by ste mať niečo z turistiky za sebou.

Antimarské pobrežie (Severné Írsko)

Na záver dáme šancu Európe. Konkrétne štátu z Britských ostrovov. Severné Írsko a jeho Antimarské pobrežie je okrem nádhernej scenérie plné aj histórie.

Oblasť je plná krásnych, no nebezpečných útesov. V oblasti je vysoká veternosť a treba myslieť na bezpečie. Rovnako tak vás zaujme spomínaná história. Chrám Mussenden, či slávny lanový most Carrick-a-Rede.

Vynechať nesmiete ani Giant´s Causeway, ktorý patrí do svetového dedičstva UNESCO a ide v skutku o čarovné miesto. Veď, presvedčte sa sami.

Denis Ručšák, foto: shutterstock 



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…