Domov Slovensko R. Raši: Pre nejednotné certifikáty robí vláda zo Slovákov občanov 2. kategórie

R. Raši: Pre nejednotné certifikáty robí vláda zo Slovákov občanov 2. kategórie

0
0

Slovenská vláda robí zo Slovákov občanov druhej kategórie tým, že nevytvorila jednotný certifikát obsahujúci informácie o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, o testovaní či o prekonaní tohto ochorenia. Vyhlásil to podpredseda strany HLAS – SD Richard Raši.

Upozornil, že Slovensko preto ako jediná krajina zo stredoeurópskeho regiónu nie je súčasťou dohody o voľnom cestovaní, na ktorom sa zhodla Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko i Nemecko.

Raši tvrdí, že všetky údaje má k dispozícii Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). „Veľmi jednoducho by sa dala urobiť buď aplikácia, teda v mobile by ste mali QR kód, ktorý by si na hraniciach pozreli a okamžite vás pustia, alebo by ste mali certifikát, o ktorom by štáty vedeli, že ide o oficiálny certifikát SR.

Tento certifikát by vydávali všetky inštitúcie, ktoré robia testovanie alebo očkovanie, alebo lekári, ktorí vedia, že ste prekonali COVID-19,“ ozrejmil Raši na tlačovej konferencii. Upozornil, že pri plošnom testovaní koncom októbra 2020 sa v krátkom čase pripravil jednotný certifikát.

Potvrdenie o očkovaní

Slováci zatiaľ dostávajú rôzne potvrdenia o očkovaní, na ktorých navyše chýba anglický preklad. Oproti jednotnému potvrdeniu, ktoré vydávajú okolité krajiny, sa slovenské potvrdenia líšia formátom aj rozsahom údajov. Preto Slovensko vypadlo z dohody o voľnom cestovaní, pričom okolité krajiny si už od minulého víkendu vzájomne tieto potvrdenia uznávajú.

Ministerstvo zdravotníctva SR v pondelok (17. 5.) uviedlo, že „intenzívne pracuje na univerzálnom tlačive, ktoré človek dostane po očkovaní proti ochoreniu COVID-19 a ktoré bude aj medzinárodne uznávaným dokladom.“ Konkrétne riešenie má predstaviť v najbližších dňoch.

xd, foto: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NAĎ: Ohliadnutie sa za Francúzskom

„Konám horlivo svoju povinnosť na fronte, aby som robil česť slovenskému národu a dokázal …