Domov Slovensko R. RAŠI: Vyzývam vládu, aby okamžite pomohla gastrosektoru a cestovnému ruchu

R. RAŠI: Vyzývam vládu, aby okamžite pomohla gastrosektoru a cestovnému ruchu

0
0

Vláda systematicky likviduje gastrosektor a cestovný ruch. Tvrdí to podpredseda strany HLAS Richard Raši. Podľa neho slovenské hotely a reštaurácie sú na pokraji krachu a zachráni ich len okamžité odškodnenie, čo najskoršie otvorenie prevádzok a znížená DPH pre gastro na aspoň 10 percent.

„Na Slovensku nemáme ani vianočné trhy, ale keď sa vyberiete na trhy do neďalekého Gyoru, Miškolca či Budapešti v Maďarsku, počujete tam len slovenčinu,“ upozorňuje Richard Raši.

Návhr odmietli

Strana HLAS opakovane navrhovala dočasné zníženie DPH pre gastro na 5 % do konca tohto roka, a od januára 2022 na 10 %. „Tento náš návrh koalícia odmietla, ale neprišla so žiadnou účinnou schémou pomoci pre gastrosektor,“ uviedol Raši.

Reštaurácie zatvorila zo dňa deň, hotely tiež a jediní, kto na tom zarába, sú prevažne zahraničné donáškové služby, ktoré na Slovensku pôsobia. Od reštaurácií, ktoré sú na pokraji krachu, často za donášku okrem svojho poplatku pýtajú aj 20 – 30 percentnú províziu.

V zahraničí to ide

Hotely museli rušiť objednané pobyty na Vianoce, aj časť pobytov počas takzvaného zlatého novoročného týždňa. V zahraničí sa pritom Slováci ubytujú bez výraznejších obmedzení a o peniaze tak neprichádzajú len slovenskí podnikatelia, ale na daniach aj štát, upozornil Raši.

„Dúfam, že vládna koalícia na februárovej schôdzi parlamentu podporí náš návrh na zníženie DPH pre gastropodniky, alebo príde s vlastným návrhom, ktorý radi podporíme,“ doplnil Raši.

xd, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…