Domov Ekonomika Rada opäť zvýšila odhady deficitu, hrozí sekera za 1,2 miliardy eur

Rada opäť zvýšila odhady deficitu, hrozí sekera za 1,2 miliardy eur

0
0

S hospodárením vlády to vyzerá zle-nedobre. V tomto, aj budúcom roku. Upozorňuje na to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá znova zvýšila odhad rozpočtového deficitu na tento rok. Ale na poplach bije aj minister financií Ladislav Kamenický, ktorý upozorňuje, že v rozpočte na budúci rok „visia vo vzduchu“ stovky miliónov eur.

V najnovšom rozpočtovom semafore Rada pre rozpočtovú zodpovednosť znovu zvýšila odhad deficitu verejných financií na budúci rok. Tentokrát o 59 miliónov eur.

Celkový odhadovaný schodok tak vzrástol už na takmer 1,2 miliardy eur, čo je bez mála 1,3 percenta hrubého domáceho produktu (HDP).

Oproti plánu na tento rok, ktorý navrhla vláda a schválili ho vlani v novembri aj koaliční poslanci, je to obrovský prepad.

Ako sa nula mení na miliardu

Pôvodne sme nemali mať žiaden deficit. „Dohodli sme sa, že deficit na rok 2019 bude nula celá nula a Slovensko tak prvýkrát v histórii neminie viac ako dosiahne na svojich príjmoch,“ tvrdil koncom minulého roka predseda vlády Peter Pellegrini.

Premiér, ako aj vtedajší minister financií Peter Kažímír, ktorý sa v polovici tohto roka presunul na teplé miesto guvernéra Národnej banky Slovenska, zrejme klamali, keď tvrdili, že Slovensko bude mať vyrovnaný rozpočet.

Už vtedy totiž ekonómovia Rozpočtovej rady tvrdili, že to pre mnohé riziká nie je možné, upozorňovali, že schodok by mohol byť okolo 600 miliónov eur.

Pre zlé hospodárenie vlády sa tieto riziká zdvojnásobili. „Najvyššie riziko očakávame pri nedaňových príjmoch, kde odhadujeme výpadok výnosu oproti rozpočtu o 404 miliónov eur.

Tieto riziká boli vo veľkej miere identifikované už v čase schvaľovania rozpočtu, pričom viaceré sa každoročne opakujú.

Napríklad príjem z dividend, výnos z predaja emisných povoleniek alebo príjem z predaja majetku kapitol štátneho rozpočtu,“ uvádza sa v najnovšej analýze Rady k tohtoročnému rozpočtu.

Kamenický bije na poplach

Rada upozorňuje aj na riziká prepadu rozpočtu v budúcom roku. Kým vláda predložila do parlamentu návrh rozpočtu na rok 2020 s deficitom okolo 500 miliónov eur, Rozpočtová rada to vidí až na 1,5 miliardy eur, teda trikrát viac.

A vieme, že predpovede Rady o rizikách sa každý rok napĺňajú takmer do bodky.

Na riziká rozpočtu v budúcom roku upozorňuje aj minister financií Kamenický, ktorý upozorňuje, že ak mu parlament neschváli zvýšenie dane z cigariet a parlament opätovne schváli chybný zákon o minimálnom dôchodku, vzniknú ďalšie nekryté riziká za stovky miliónov eur.

„Aby bol rozpočet v súlade so zákonom o rozpočtových pravidlách, teda aby bol deficit maximálne 0,49 % HDP, bude potrebné, aby Národná rada SR prijala opatrenia, ktoré zabezpečia krytie týchto zvýšených výdavkov,“ uviedlo pre agentúru SITA ministerstvo financií.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…