Domov Komentáre RAŠI: Hegerova tragikomédia

RAŠI: Hegerova tragikomédia

0
0

Hoci už je na Slovensku každému jasné, že ak chceme do roku 2026 postaviť nové nemocnice, musíme začať šialeným tempom, Hegerova vláda má čas.

Ani v stredu sme sa nedozvedeli, výstavbu ktorých nemocníc chce vláda financovať z plánu obnovy. Heger s Lengvarským tak vážne ohrozujú miliardu eur, ktoré má Slovensko v pláne obnovy vyčlenené na výstavbu nových nemocníc.

Už minulý týždeň minister Lengvarský tvrdil, že materiál je takmer hotový a čaká sa na vyjadrenie koaličných partnerov. Neudialo sa nič. Týždeň pred tým – nič.

Ale keď išlo o rušenie nemocníc v regiónoch, to dokázala táto koalícia schváliť ešte v minulom roku.

Znamená to, že máme miliardu eur na nové nemocnice, ktoré musíme postaviť do roku 2026. Je polovica roka 2022 a stále nevieme, kde by mali stáť, nemáme vyriešené stavené povolenia, územné rozhodnutia, dokonca ani projekty, ani verejné obstarávania.

A vieme, že táto vládna koalícia už zákonom de facto zrušila viac ako 10 000 akútnych lôžok v desiatkach nemocníc, ktoré tiež nepoznáme, lebo to ľuďom povedia až po komunálnych voľbách.

Zrušené nemocnice majú nahradiť nové, tie z plánu obnovy, ale tie stále nepoznáme, lebo minister zdravotníctva nie je schopný dať vláde schváliť materiál, ktorý ich zadefinuje.

Pán minister Lengvarský absolútne zlyháva v jednej zo svojich najdôležitejších úloh. Použijem slová predsedu vlády Hegera spred dvoch týždňov.

„Minister dobre pozná míľniky a termíny, ktoré súvisia s plánom obnovy, pozná ich natoľko, aby neohrozil plán obnovy. Nesie za to svoju osobnú aj politickú zodpovednosť,“ povedal Heger v utorok 7. júna.

O pár dní jún končí a sme stále tam, kde pár mesiacov, týždňov či dní dozadu.

A na záver – to, čo sa deje, by bolo na smiech, dala by sa o tom napísať fakt dobrá komédia, ale smiešne to nie je.

Je to tragédia dnešného Slovenska, ktoré riadi absolútne neschopná a nezodpovedná vláda, ktorá nedokáže ľuďom povedať ani to, ktoré nemocnice ide rušiť a ktoré stavať. Asi preto, že to ani sama netuší.

Richard Raši, poslanec NR SR (HLAS – sociálna demokracia)Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2022: Okrem slniečka nám podkurujú aj politici

Toto leto je poriadne horúce. A to nehovoríme len o vonkajšej teplote. Poriadne sa potíme …