Domov Komentáre RAŠI: Spoločne proti rakovine

RAŠI: Spoločne proti rakovine

0
0

Vedeli ste, že v Európskej únii ročne zomrie na rôzne formy rakoviny takmer 1,5 milióna ľudí a ďalšie takmer 3 milióny sa diagnostikujú? Je to veľmi vysoké číslo a preto musí Európska únia a aj jednotlivé členské štáty konať.

V pondelok som sa ako jediný opozičný poslanec zúčastnil diskusie na pôde Európskeho parlamentu na túto tému a zdôraznil som, že „z pohľadu Slovenska a boja proti rakovine je kľúčový rovnaký prístup k inovatívnej liečbe onkologických ochorení pre celú úniu“. A tento prístup je dôležitý najmä pre východnú Európu, kde na onkologické ochorenia zomiera viac ľudí ako na západe.

Základom by mal byť rovnaký prístup k inovatívnym liekom, bez ohľadu na to, či onkologický pacient žije v Nemecku, v Rumunsku, alebo na Slovensku. Lebo práve tu sú podľa dostupných údajov najväčšie rozdiely medzi jednotlivými krajinami.

A druhá vec, ktorá na Slovensku aj v čase koronakrízy zaostáva, je prevencia. Kým vyspelé krajiny sveta dávajú do preventívnych programov miliardy, slovenské ministerstvo zdravotníctva ju nepovažuje za prioritu.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: RAŠI: Mikulcov strach

A pritom jedno euro investované do prevencie ochorení môže ušetriť až desať eur pri liečbe, a to sú len zdravotné náklady – na ošetrovanie a lieky, nie je do týchto čísel započítaná produktivita človeka, ktorý na dlhé mesiace vypadne z ekonomického kolobehu.

Ako minister zdravotníctva som bol pred viac ako desiatimi rokmi otcom zákazu fajčenia v reštauráciách, kde sa podávalo jedlo. Dnes je to samozrejmosť. Politici tu totiž nie sú len preto, aby robili populárne opatrenia, ale aby rôznymi prostriedkami obmedzovali škodlivé a sebadeštrukčné správanie ľudí, vrátane fajčenia. Musia tiež podporovať zdravý životný štýl, zníženie miery pitia alkoholu a pod.

My v strane HLAS sme zástancami takzvaného konceptu znižovania rizík, („Harm Reduction“) tam, kde je to možné. Inými slovami, najlepšie je prestať s tým, čo nám škodí, ale ak to nedokážeme (alebo nechceme), tak by sme mali vziať do úvahy aj legitímnu možnosť prechodu na menej škodlivé alternatívy.

Richard Raši, poslanec NR SR (HLAS – sociálna demokracia)Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…