Domov Slovensko Reformy robia koalícii problémy. Heger ich považuje za nutné

Reformy robia koalícii problémy. Heger ich považuje za nutné

0
0

To, že s konaním vládnej koalície nesúhlasí opozícia, je obvyklé. Pripravované zmeny v zdravotníctve či súdnictve však narážajú na vážny odpor samotných koaličných partnerov. Podľa predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) by však ich neschválenie bolo výsmechom do tváre občanom.

Reformy nemôžu neprejsť, keďže boli definované v programovom vyhlásení vlády (PVV). Ak parlament podporil program vlády a napokon reformy neodhlasuje, bol by to výsmech občanom do tváre. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal premiér Eduard Heger (OĽANO).

Nemôžu neprejsť

Reformy sú podľa neho pripravené, jedinou prekážkou je politická vôľa. „Reformy nemôžu neprejsť. Spreneverili by sme hlasovanie národnej rady voči programovému vyhláseniu vlády. Parlament nie je holubník.

Keď vyše 90 hlasmi zahlasuje za programové vyhlásenie vlády, v ktorom definuje reformy, ktoré ide vykonať, a nakoniec ich neurobí.

Veď to je výsmech občanom do tváre. Ako by sme mohli vôbec ďalej fungovať?“ vyhlásil premiér s tým, že aj Sme rodina hlasovalo za PVV.

Je to totiž práve strana Borisa Kollára, ktorá má najväčšie výhrady k reforme nemocníc a tiež novej súdnej mape. Premiér chce preto s hnutím rokovať.

Heger sa však stotožňuje s výhradami Sme rodina, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) má chodiť do regiónov vysvetľovať reformu nemocníc. Doplnil, že to sa už deje.

Ako budú nemocnice vyzerať sa podľa premiéra nedozvieme pred komunálnymi voľbami, keďže situácia sa má monitorovať dva roky.

Čo sa týka reformy súdnej mapy, tá má priniesť zväčšenie obvodov, aby boli rozhodnutia súdov rýchle, spravodlivé a zrozumiteľné, uviedol premiér. Priznal, že v komunikácii reforiem vláda zaostáva.

Proti súdnej mape je aj Za ľudí

Ako povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, o tretej verzii novej súdnej mapy aktuálne vedie dialóg s koaličnými partnermi. Ako sa však zdá, ten niekde očividne viazne. Súdnu mapu totiž nepodporí ani strana, ktorá ju do kresla ministerky nominovala.

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová totiž v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 uviedla, že aktuálne navrhovaná súdna mapa je nedostatočná a strana Za ľudí za ňu nebude hlasovať.

„Nezahlasujeme za súdnu reformu v takejto podobe. Slovensko potrebuje razantnú súdnu reformu,“ povedala Remišová. Predkladaná verzia podľa nej nerieši jeden z najväčších problémov v súdnictve, a to neprimeranú dĺžku súdnych konaní.

Riešiť treba aj zníženie korupcie na súdoch. Zrušenie štyroch súdov nepovažuje za reformu. Na druhej strane však Remišová uviedla, že Slovensko reformy potrebuje, a to aj v oblasti zdravotníctva.

Koalícia sa na nich podľa nej musí dohodnúť aj so stranou Sme rodina. Argumenty jej lídra Borisa Kollára na margo kritiky reformy nemocníc Remišová podľa vlastných slov „neberie“.

Kollár trvá na svojom

Ten sa proti reforme z dielne rezortu zdravotníctva v pondelok opätovne postavil. Podľa jeho slov je neprípustné, aby sa reformy robili proti ľuďom. Avizoval, že chce presvedčiť čo najviac koaličných poslancov, aby sa proti nej postavili.

Kritizoval tiež reformu súdnictva. Tú podľa neho chce už asi iba ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. „Kde prídem, tam sú proti tomu. Nech si pani Kolíková vymyslí nejakú inú hračku,“ uviedol.

Budaj Kollárovi ustúpil

No a do tretice, na odpor samotného koaličného partnera narazil aj minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Boris Kollár totiž minulý týždeň oznámil, že jeho hnutie Sme rodina stiahne podpisy spod novely zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá má zabezpečiť prevod štátnych pozemkov v národných parkoch pod ochranárov.

Hnutie má výhrady a pokiaľ sa jeho argumenty nezohľadnia, koalícia nemá rátať s podporou jeho 17 poslancov. Ako odpoveď na to oznámil Budaj v pondelok, že k presunu štátnych pozemkov v prvých dvoch národných parkoch (Slovenský raj a Pieninský národný park), ktoré už prešli zonáciou územia, dôjde až 1. apríla 2022.

Reforma národných parkov sa mala pôvodne začať už od januára budúceho roka. V ostatných národných parkoch by mal presun zahŕňať len územia s najprísnejším štvrtým a piatym stupňom ochrany.

Pri ostatných územiach sa vo zvyšných siedmich národných parkov začne zonácia. Za týmto účelom podpísali v pondelok memorandum o vzájomných vzťahoch minister životného prostredia Ján Budaj a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan (nominant OĽANO).

Budaj je presvedčený o tom, že aj memorandum prispeje k tomu, že reforma národných parkov bude nakoniec schválená. „Verím, že sme obsiahli všetky výhrady, ktoré mal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) a sú zapracované aj v memorande,“ priblížil Budaj.

O návrhu reformy a aj pozmeňujúcom návrhu k národným parkom by sa malo hlasovať na aktuálnej schôdzi parlamentu

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian  



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…