Domov Šport Reštart Fortuna ligy príde 13. júna. Kluby si skočili do vlasov

Reštart Fortuna ligy príde 13. júna. Kluby si skočili do vlasov

0
0

Prezídium Únie ligových klubov (ÚLK) sa minulý piatok stretlo, aby prediskutovalo možnosti návratu najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Ako samotní aktéri priznali, rokovania neboli jednoduché, no napokon sa všetci dohodli na reštarte súťaže, pričom sa však odohrá len polovica nadstavby.

Od soboty 13. júna by na Slovensku mala pokračovať sezóna 2019/2020 v najvyššej futbalovej súťaži. Namiesto desiatich kôl v nadstavbách sa ich uskutoční iba päť a z Fortuna ligy by nemal nik vypadnúť.

Také je resumé piatkového Prezídia Únie ligových klubov (ÚLK). „Máme za sebou náročnú, ale korektnú diskusiu. Dôležité je, že po tejto debate máme pozitívnu správu pre futbal na Slovensku.

Kluby si odhlasovali reštart súťaže v skrátenej podobe,“ povedal prezident ÚLK Ivan Kozák. Podmienkou reštartu ligy je, že Úradom verejného zdravotníctva alebo vládou SR nebude úplne zakázané hrať, prípadne Úrad verejného zdravotníctva alebo vláda SR neurčia také podmienky, za akých nebude možné hrať.

Samozrejmosťou reštartu Fortuna ligy sú hygienické opatrenia, ÚLK poslala hlavnému hygienikovi manuál a čaká na jeho odsúhlasenie. Otázne tak nateraz zostáva, za akých podmienok sa zápasy uskutočnia.

Je viac ako pravdepodobné, že na tribúny sa fanúšikovia nedostanú. Snahou ÚLK však je, aby hľadiská futbalových štadiónov nezostali prázdne, ak to bude možné.

Fortuna liga, ktorú ÚLK riadi, nútene pauzuje už viac ako dva mesiace. Na programe bolo ešte desať kôl v dvoch nadstavbách – o titul a o udržanie sa.

Kluby najvyššej domácej futbalovej súťaže sa dohodli, že sa uskutoční iba päť kôl nadstavby. Ak to bude potrebné, hrať sa bude aj play‑off o účasť v Európskej lige.

Skrátenie programu sa viaže na potrebu do 20. júla nahlásiť na Európsku futbalovú úniu (UEFA) účastníkov pohárových súťaží v ročníku 2020/2021.

Snahou SFZ je dohrať aj pohárovú súťaž – Slovnaft Cup. Do semifinále sa prebojovali Ružomberok, Slovan, Zlaté Moravce a Dunajská Streda.

Nezodpovedný prístup a účelové rozhodnutie

Nie všetky kluby Fortuna ligy sa stotožňujú so schváleným modelom. Líder tabuľky ŠK Slovan Bratislava ale aj MŠK Žilina a FC Spartak Trnava boli za odohratie celej nadstavby.

„Vyvinuli sme maximálne úsilie a verejný tlak, aby sa liga dohrala v plnom rozsahu. Mrzí nás rozhodnutie klubov a ÚLK. Skrátený formát nemá žiadne iné opodstatnenie ako osobné záujmy klubov, ktorým vyhovuje udržať si svoje postavenie.

Vzhľadom na vývoj situácie na Slovensku nič nebránilo dohrať ligu v plnej verzii. Prijaté rozhodnutie považujeme za účelové, vypočítavosť niektorých klubov zvíťazila nad zdravým rozumom.

Sme znechutení rozhodnutím, ktoré považujeme za hrubo nezodpovedné,“ uviedol na webe Slovana generálny riaditeľ klubu Ivan Kmotrík mladší.

„Prekvapil ma postoj viacerých klubov, ktoré nechceli hrať vôbec, čo považujem za maximálne nezodpovedné voči fanúšikom.

Je jasné, že pre väčšinu mužstiev bude týmto pádom problém nájsť motiváciu do zápasov,“ povedal riaditeľ trnavského klubu Milan Cuninka.

max, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…