Domov Zahraničie Rezort diplomacie vyzýva na diskusiu o budúcnosti Európy

Rezort diplomacie vyzýva na diskusiu o budúcnosti Európy

0
0

Aj Slovensko môže otočiť kormidlom Európskej únie. Stačí, ak sa verejnosť a odborníci zapoja do celonárodnej diskusie. Výsledky Konferencie o budúcnosti Európy by mali byť známe na jar budúceho roka.

Cesty po Slovensku, debaty s občanmi, pútavé prednášky aj expertné diskusie. To všetko bude nielen počas leta, ale aj v nasledujúcich mesiacoch súčasťou slovenskej verzie Konferencie o budúcnosti Európy.

Cieľom tohto celoeurópskeho projektu, ktorý potrvá až do jari 2022 je, aby občania jednotlivých členských štátov, vrátane Slovenska, povedali, ako si predstavujú fungovanie Európskej únie, čo by zlepšili a čo im naopak prekáža.

„Nepôjde o klasickú debatu politických názorov, dôležité budú názory verejnosti a podnety od občanov. Už niekoľko týždňov sa preto snažím oslovovať aj zastupiteľstvá miest a obcí.

Vnímam tiež, že o budúcnosti EÚ chcú diskutovať aj študenti, a to najmä o štúdiu v zahraničí,“ vysvetľuje štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Absolvoval už viacero osobných stretnutí v mestách a župách, napríklad v Nitre, Zvolene, Prievidzi či Banskej Bystrici, pričom ďalším predstaviteľom komunálnej politiky sa v čase pandémie COVID-19 prihovoril aspoň virtuálne.

Najdôležitejší sú občania

Aktivity MZVEZ SR sa v rámci Konferencie o budúcnosti Európy zamerajú na dva hlavné piliere, a to projekty #MYSMEEÚ určené pre širšiu verejnosť a expertné diskusie obnoveného Národného konventu o EÚ.

„Na leto pripravujeme interaktívnu roadshow po regiónoch Slovenska. Chystáme sa priamo za občanmi, aby nám povedali, ako Európsku úniu vnímajú a akú ju skutočne chcú,“ uviedol Martin Klus s tým, že priestor dostanú aj odborníci na európsku politiku a jednotlivé odvetvia.

„Z návrhov verejnosti a expertov potom vypracujeme národné odporúčania, ktoré predložíme Bruselu. Na jar budúceho roka sa snáď pohneme ďalej aj s prispením Slovenska,“ uzatvára M. Klus.

Ako sa môžem zapojiť

Už dnes môžu občania priamo v slovenčine vyjadriť svoj názor, napísať návrh na zlepšenie fungovania EÚ alebo položiť otázku, a to vďaka viacjazyčnej digitálnej platforme Európskej komisie prístupnej na webovej stránke futureu.europa.eu.

md, foto: MZVEZ SR Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

F1: Prekvapivý víťaz VC Maďarska

Francúzsky pretekár Esteban Ocon z tímu Alpine sa stal prekvapujúcim víťazom Veľkej ceny M…