Domov Slovensko Richard Raši: Jediné Remišovej pozitívum je náš antibyrokratický zákon

Richard Raši: Jediné Remišovej pozitívum je náš antibyrokratický zákon

0
0

Rok pôsobenia Veroniky Remišovej vo funkcií podpredsedníčky vlády a ministerky pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu bol rokom stagnácie vo všetkých oblastiach. Vyhlásil to jej predchodca vo funkcií a podpredseda strany HLAS – sociálna demokracia Richard Raši.

„Po voľbách preberala funkčný úrad podpredsedu vlády s približne 400 zamestnancami a šiestimi sekciami, dnes má približne 1 000 zamestnancov a 13 sekcií. To znamená 13 generálnych riaditeľov. A to nehovorím o dvoch zbytočných štátnych tajomníkoch aj s aparátom, ja som nemal žiadneho,“ upozornil Raši.

Stala sa z nej radová ministerka

Bývalý vicepremiér tiež pripomenul, že podpredsedníčka vlády mala V. Remišová nadrezortnú právomoc v oblasti eurofondov, po zmene úradu podpredsedu vlády na ministerstvo sa z nej stala radová ministerka bez reálneho dosahu na súčasný manažment eurofondov v ostatných rezortoch.

Jediné pozitívum

„Jediné pozitívum, čo pani Remišová po takmer roku vo funkcii urobila, je, že okopírovala a jemne doplnila náš Zákon proti byrokracii, ktorý jej rok ležal pripravený v šuflíku.

V lete, keď sme ho predložili my ako opoziční poslanci, ho odmietla podporiť, pred niekoľkými týždňami, keď sa zamyslela nad tým, že médiá budú hodnotiť, čo za rok urobila, ho vytiahla, doplnila o zopár ďalších výpisov a dúfam, že sa čoskoro dostane do vlády a potom do parlamentu.

A chcem len pripomenúť, že viac ako 4 milióny výpisov ročne, ktoré občania nemusia štátu predkladať, sa dá zrušiť len vtedy, keď informatizácia funguje. Pani Remišová v minulosti rada hovorila o minutej miliarde eur na informatizáciu, ale dnes z nej sama ťaží,“ upozornil Raši.

Hrozí, že Slovensko príde o peniaze

V oblasti informatizácie ani po roku neprišiel posun k lepšiemu. V. Remišová tvrdí, že ušetrila milióny eur na rušení projektov, pravda je taká, že zrušila alebo pozastavila rozbehnuté projekty a Slovensku reálne hrozí, že o peniaze, ktoré na tieto projekty boli vyčlenené, reálne príde.

„Sľubovala aj mobilné eID, výsledok je, že do portálu Slovensko.sk sa stále prihlasujeme len občianskym preukazom,“ pripomenul Raši.

Vláda ako očkovací formulár

Raši tiež povedal, že rok vlády v informatizácií vynikajúco zhrnul jeden zo zakladateľov Slovensko Digital. Povedal, že „Táto vláda sa začína veľmi podobať na ten očkovací formulár. Tiež každú chvíľu nefunguje a nadáva na ňu celé Slovensko.“

Remišovej nápady stoja podľa Rašiho daňových poplatníkov státisíce eur a prínos pre občanov nemajú žiadny. Ako príklad uviedol štátnu firmu Slovensko IT, ktorú Remišová založila a ktorá nás každý mesiac stojí približne 300 000 eur.

A hoci máme kráľovsky platených štátnych programátorov, vláda nie je už od leta schopná pripraviť aplikáciu e-karanténa, ktorá by podstatne mohla zlepšiť pandemickú situáciu.

Partnerská dohoda s EK stále nie je

V oblasti eurofondov sa V. Remišová pochválila nulovým dekomitmentom, teda, že sme žiadne nevyčerpané peniaze nemuseli vracať do Bruselu, pravda je však taká, že to nie je vďaka jej práci, ale „vďaka“ pandémii, pretože Európska komisia uvoľnila pravidlá.

„Zároveň pripomínam, že už tri mesiace beží nové programové obdobie a Slovensko stále nemá pripravenú kľúčovú Partnerskú dohodu s Európskou komisiou, ktorú sme pani Remišovej nechali takmer celú pripravenú a podľa informácií, ktoré mám, je reálne, že ju nebude mať ani do konca tohto roka, takže prvý rok nového programového obdobia kompletne stratíme,“ upozornil Raši na nečinnosť ministerky Remišovej.

Regiónov sa boja

V oblasti regionálneho rozvoja vláda neurobila nič. Podpora najmenej rozvinutých okresov zastala, nezamestnanosť tam stúpa, vláda nepomáha a regionálne rozdiely sa čoraz viac prehlbujú, zdôraznil Raši a pripomenul, že predchádzajúca vláda Petra Pellegriniho pomáhala regiónom nepretržite, o čom svedčí aj 40 percent rokovaní vlády v regiónoch.

„A vláda Igora Matoviča nevyšla za brány úradu vlády, ani v čase, keď to pandemická situácia umožňovala. Asi zo strachu, veď vláda, ktorej nedôveruje viac ako 80 percent obyvateľov, sa medzi nich bojí ísť,“ uzavrel Raši.

xd, foto: TASR/Martin Baumann  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…