Domov Ekonomika Richard Raši si nechá radiť za 25 miliónov!

Richard Raši si nechá radiť za 25 miliónov!

1
0

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) plánuje v najbližších dvoch rokoch minúť na poradenské služby 25 miliónov eur. Napriek tomu, že bežnému smrteľníkovi sa pri vyslovení tejto sumy zahmlie pred očami, šéf úradu Richard Raši plánované využitie týchto finančných prostriedkov obhajuje.

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (SMER-SD) je presvedčený, že minutie 25 miliónov eur zo štátneho rozpočtu a z fondov EÚ na poradenské služby je tým správnym krokom pre odborné zvládnutie projektov, na ktorých bude úrad v najbližších dvoch rokoch pracovať.

„Vysúťažení experti budú spolupracovať na prípravách štúdií uskutočniteľnosti, detailných funkčných špecifikácií, analýz rizík a plánov testovania v pripravovaných národných projektoch nielen úradu samotného, ale aj tých, kde bude úrad partnerom.

Ich úlohou tiež bude príprava testovacích scenárov k dodávaným riešeniam v informatizácii služieb štátu a verejnej správy,“ znie stanovisko úradu, ktorý spadá pod najsilnejšiu politickú stranu SMER-SD.

Prečo to musia objednávať?

V štátnych zmluvách sa čoraz častejšie objavujú objednávané služby, o ktorých by bežný občan povedal, že by ich pravdepodobne mali zvládnuť vykonávať aj kmeňoví zamestnanci, inak sa môže naskytnúť otázka, na čo sú teda na úradoch zamestnaní.

Na to má Rašiho úrad jasnú odpoveď. „Cez konzultačné služby realizujeme primárne aktivity, na ktoré nemáme dostatočný počet odborných kapacít vo vnútri úradu.

Sú to tiež časovo obmedzené aktivity v období trvania projektu, ktoré nevyžadujú mať počas celého roka zamestnanca na trvalý pracovný pomer,“ uviedla riaditeľka odboru komunikácie a protokolu na ÚPVII Karolína Tichá.

„Nie je možné, aby pre takéto projektové účely úrad vytvoril tabuľkové miesta zamestnanca s vysokým odborným profilom na určitý čas, potom ho po projekte zrušil a zamestnanca prepustil.

Preto zodpovednosť za dodanie výstupov v potrebnej kvalite ide na externých dodávateľov so skúsenosťami a etablovanými expertmi,“ poznamenala Tichá.

Úrad sľubuje, že výstupy expertov budú prísne hodnotené a že sa verejnosť nemusí obávať toho, že do objednávok budú spadať aj služby, ktoré úrad dokáže pokryť vlastnými zamestnancami.

Tichá zároveň dodáva, že expertné poradenské služby budú tvoriť 1-3 % z celkovej hodnoty projektu. „Nasadenie manažérov kvality môže ušetriť nielen významné sumy, ale budeme mať istotu, že projekty budú manažované kvalitne na medzinárodnej úrovni,“ uzavrela Tichá.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Jeden komentár

 1. boby

  8. októbra 2018 at 10:39

  Trocha matematiky:
  25 000 000 €; 20 nových zamestnancov pre projekty; plat jedného zamestnanca 2000 €, s odvodmi 3500 €.
  Mne vychádza 25000000 / 20 / 3500 = 357 – teda táto suma pokryje platy 20 odborníkov s 2000 € platom na 357 mesiacov, čo je takmer 30 rokov!!!! A 2000 € plat asi na ministerstvách radový zamestnanci nemajú.
  Takže opäť HOSPODÁRNE nakladanie s našimi daňami, že páni zo Smeru.
  Chce sa mi z nich zvracať!

  Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…