Domov Slovensko Richard RAŠI: Štát by mal za poistencov štátu platiť viac

Richard RAŠI: Štát by mal za poistencov štátu platiť viac

0
0

Štát musí za svojich poistencov platiť do verejného zdravotného poistenia viac. Tvrdí to poslanec NR SR a podpredseda strany HLAS-sociálna demokracia Richard Raši. Preto predložil spolu s kolegami pozmeňujúci návrh k rozpočtu, aby štát navýšil platby za svojich poistencov o 500 miliónov eur z 1,4 na 1,9 miliardy eur.

„Situácia v slovenskom zdravotníctve kvôli koronakríze nikdy nebola tak kritická ako je dnes. Zdravotníctvo krváca, zdravotníci melú z posledného, odložené operácie a výkony sa kopia a ľudia čoraz viac doplácajú na obmedzenia týkajúce sa zdravotnej starostlivosti,“ tvrdí Richard Raši.

Aj napriek zvýšeniu platieb štátu sa deficit rozpočtu nezvýši, pretože Raši navrhuje chýbajúce financie na dofinancovanie platieb za poistencov štátu presunúť z rozpočtovej rezervy na negatívne vplyvy pandémie ochorenia COVID-19, kde zostane aj po presune viac ako 540 miliónov eur.

Rozpočet vychádza z mylných predpokladov

Zdravotnícky rozpočet tvorilo ministerstvo za zatvorenými dverami a nekonzultovalo ho so zástupcami stavovských ani profesijných či odborových a pacientskych organizácií, vyhlásil Raši.

„Absolútne súhlasím s iniciatívou Stop hazardu so zdravím. Návrh rozpočtu vychádza z viacerých mylných predpokladov, ktoré predstavujú vážne ohrozenie fungovania zdravotníctva v budúcom roku.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: RAŠI: Papaláš

V návrhu sú nadhodnotené príjmy od ekonomicky aktívnych občanov, pri ktorých nie je dostatočne zohľadnený vplyv pandémie,“ vyhlásil Raši. Ako konkrétny príklad uviedol, že kým u nás sa navrhuje platba za poistenca štátu vo výške 39 eur mesačne, v Českej republike je to 66 eur mesačne.

xd, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Pomoc či zbytočný populizmus? Alebo len nefunkčné riešenie?

Minulý piatok sme si na tlačovej konferencii vypočuli bombastický plán ministra financií n…