Domov Slovensko Rok po voľbách sa koalícia zmieta v silnej kríze

Rok po voľbách sa koalícia zmieta v silnej kríze

0
0

Posledný februárový deň roku 2020 Slováci vyjadrili v parlamentných voľbách veľkú dôveru Igorovi Matovičovi, ktorý následne zložil vládnu štvorkoalíciu. Tá sa ani nie po roku, odkedy prevzala moc, zmieta v obrovskej kríze. Skloňuje sa rekonštrukcia vlády, menšinové vládnutie, ale tiež predčasné voľby.

Vláda Igora Matoviča prevzala moc do svojich rúk v marci 2020 v nezávideniahodnej situácii, kedy sa boj proti pandémii koronavírusu ešte len rozbiehal.

Či už to boli malé či neexistujúce skúsenosti s vládnutím, neschopnosť lídrov prijímať správne rozhodnutia v správnom čase či zlá komunikácia a neochota dohodnúť sa za zatvorenými dverami, ani nie po roku sa koaličný štvorlístok nachádza na pokraji zrútenia.

Po mnohých problémoch, ktorým viac-menej neúspešne čelili vládne strany v posledných mesiacoch, im zdá sa rozhodujúci úder zasadil ruský Sputnik. Práve po jeho kúpe prepukla kríza, po ktorej sa pravdepodobne bude musieť niečo zmeniť.

Zatiaľ, čo doteraz bol hlavným zdrojom problémov v koalícii tandem Matovič-Sulík, po nákupe ruskej vakcíny Sputnik a jej vítaní na košickom letisku si už servítku pred ústa nedávajú ani zástupcovia strany Za ľudí.

Práve jej predsedníčka Veronika Remišová sa na vládnom rokovaní postavila proti kúpe neregistrovanej vakcíny. Po jej dovezení na Slovensko sa najmä z tejto strany ozvala tvrdá kritika vládnej koalície.

Sebareflexia a rekonštrukcia

Ako sa vyjadrila Veronika Remišová, nevie si predstaviť ďalšie pokračovanie vládnej koalície bez toho, aby v nej došlo k sebareflexii. V strane SaS má požiadavka „sebareflexie“ jasnejšie kontúry.

Strana hovorí o rekonštrukcii vlády, a zmene minimálne na postoch ministra zdravotníctva a aj samotného premiéra. „Igor Matovič prekročil všetky medze. Po roku vládnutia nás všetkých presvedčil, že nedorástol na túto pozíciu,“ povedal predseda strany Richard Sulík.

Matovičove spôsoby a techniku vládnutia označil za príťaž celej koalície. „Nie je schopný exekutívy v týchto ťažkých časoch, akurát rozdáva rany na všetky strany,“ poznamenal s tým, že premiér nie je súčasťou riešenia, ale súčasťou problému.

„Štýl vládnutia Igora Matoviča je neudržateľný. Post predsedu vlády patrí OĽANO a my veríme, že dokáže ponúknuť aj ďalšieho premiéra. Jedine tak budeme rešpektovať zloženie parlamentu, ktoré vzišlo z legitímnych volieb,“ doplnil Sulík.

Odísť sa nechystajú, možná vláda menšiny

Zdá sa však, že na túto výzvu sa ani jeden z dvojice Matovič-Krajčí zareagovať nechystá. Ako povedal minister zdravotníctva sám odísť nemieni a podľa všetkého má naďalej podporu premiéra. Ten sa vyjadril, že zodpovední za súčasnú zlú situáciu sú iní ministri jeho vlády, nie Krajčí.

„On bol vždy ten, ktorý sa snažil prehovoriť do duše ostatným ministrom. Bohužiaľ na tej istej vláde sedeli ľudia, ktorí hovorili nie, otvorme reštaurácie, obchody, lebo to bolo pre nich to najdôležitejšie,“ povedal Igor Matovič.

Rekonštrukciu vlády pripúšťa aj predseda ďalšej koaličnej strany Sme rodina. Výmena premiéra však podľa neho riešením nie je. „Musíme si sadnúť, vypustiť emócie a Matovič so Sulíkom by si mali vstúpiť do seba,“ povedal Boris Kollár.

Samotné OĽaNO si dokonca vie predstaviť vládnuť aj menšinovo, a to bez strán SaS a Za ľudí. „Ak si dve najmenšie koaličné strany myslia, že vydieraním a podmieňovaním svojho zotrvania budú vymieňať ministrov či premiéra, tak takto to nepôjde.

A ak si myslia, že je ich pozícia neotrasiteľná, tak hovorím, že sme pripravení pokojne vládnuť aj vo dvojici a môžeme mať menšinovú vládu,“ povedal pre Denník N minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Veľké divadlo, riešením predčasné voľby

Koalícia si na vyriešenie svojich problémov zobrala týždeň. Počas neho mali v rámci strán prebiehať diskusie o možnom pokračovaní koalície. Počas tohto času však na Slovensku naďalej zúri pandémia koronavírusu.

„Toto celé je len jedno veľké divadlo, ktoré v skutočnosti nespôsobí nič,“ povedal predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini. Pripomenul, že počas tohto koaličného divadla naďalej zomiera na Slovensku okolo 100 ľudí denne. Podľa Pellegriniho by mal Matovič podať demisiu a umožniť konanie predčasných volieb. Za tie je aj Smer-SD.

„Ani rekonštrukcia, ani výmena vo vláde nikomu v tejto krajine nepomôže,“ skonštatoval šéf strany Robert Fico s tým, že vláda je rozvrátená vzťahovo i osobnostne a sú v nej nevzdelaní ľudia. Odchod ministrov podľa neho nič nezmení na fungovaní vlády. Jediná cesta na riešenie sú podľa neho predčasné voľby.

No a v to, že vo vláde dôjde k sebareflexii, verí aj prezidentka. „Vzhľadom na to, že viaceré koaličné strany si nutnosť sebareflexie uvedomujú, dúfam, že k nej aj dôjde,“ povedala Zuzana Čaputová.

ano, foto: SITA  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…