Domov Zahraničie Rokovania o Brexite pokračujú

Rokovania o Brexite pokračujú

0
0

Veľká Británia už viac ako rok od referenda začala oficiálne rokovania o brexite. Šéfom vyjednávacieho tímu za Európsku úniu sa stal Michel Barnier, bývalý eurokomisár. Na čelo britského tímu bol ustanovený David Davis, minister pre brexit.

V ostanom čase sa počas rokovaní čoraz viac skloňuje slovo prechodné obdobie. Predovšetkým zo strany Británie sa snažia, aby po formálnom vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie v roku 2019 bolo zavedené dočasné prechodné časové obdobie.

To by pomohlo prechodu ako obyvateľom, tak aj firmám, ktoré sa budú musieť prispôsobiť novým podmienkam.

Dočasné prechodné obdobie pre Veľkú Britániu

Vláda v Londýne sa bude snažiť dosiahnuť v kontexte rokovaní o zavedenie prechodného obdobia, ktoré by sa dotýkalo najmä colnej únie, platnej na 2 roky.

Zaistila by hladký prechod na vyjednané podmienky so zvyšnými členskými štátmi Európskej únie. Tieto podmienky by určili budúce vzťahy o voľnom obchode medzi Britániou a Európskou úniou.

Vzťahy na ostrove

Londýn sa zaviazal, že po ukončení rokovaní a po oficiálnom vystúpení z Európskej únie v marci 2019, bude oficiálne ukončený aj voľný pohyb osôb z a do Európskej únie.

Otázku to vyvoláva najmä na ostrove v kontexte vo vzťahu medzi Írskou republikou a Severným Írskom, ktoré je súčasťou Británie.

Británia však chce zachovať „Common Travel Area“. Zabezpečilo by to neobmedzené cestovanie pre občanov Írska, Veľkej Británie ako aj občanom štátov Európskej únie v rámci ostrova.

Vyvstáva tu však otázka, ako by to fungovalo a mohlo byť zneužiteľné vo vzťahu k ostatným štátom a najmä občanom Európskej únie.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…