Domov Slovensko ROZHOVOR: Adrian Polóny: Lunter škodí kraju

ROZHOVOR: Adrian Polóny: Lunter škodí kraju

0
0

SAD Zvolen oslávila už 80 rokov, pričom plných 20 rokov ju spravuje jeden muž. Dáva prácu 1 250 zamestnancom, v správe má 650 vozidiel a 750 vodičov. Riadi deväť závodov z 13 okresov Banskobystrického kraja. Za ostatných päť rokov ho však trápi amaterizmus, ktorý predvádza súčasný šéf Banskobystrického samosprávneho kraja, preto sa rozhodol priniesť skutočnú zmenu a v nadchádzajúcich voľbách chce získať post predsedu VÚC. Adrian Polóny je najhorúcejším kandidátom na post banskobystrického župana a nám ochotne poskytol rozhovor. 

Prečo sa bohatý človek s mladou rodinou rozhodne ísť kandidovať za župana Banskobystrického kraja?

Nerozhodol som sa len tak. Nešiel by som, keby nás Lunterovci nepodviedli a neoklamali. Bol som svedkom obrovskej hrozby pre náš kraj, ktorú predstavujú Lunterovci. Otec vyhrá voľby, aby porazil Kotlebu, ale kraj neriadi a rovno ho dá svojmu synčekovi:

„Na uč sa synu!” Taký amaterizmus, akého sme teraz svedkami na čele nášho kraja, som ešte jakživ nezažil. Veď sme na úplnom chvoste Slovenska a možno aj celej Európy.

Koho to bol nápad, aby ste išli do politiky?

Myslím si, že to bol nápad Ondreja Luntera. Keby nebol truľo, pokojne by som rozvíjal dopravné podniky a venoval sa doprave v kraji. On je však hrozbou pre tento kraj.

Rovnako ako bol hrozbou pre vyše 1 200 našich zamestnancov v SAD Zvolen, ktorým sa vyhrážal, že z titulu jeho svojvôle prídu o prácu a bral si za rukojemníkov ešte aj všetkých cestujúcich, ktorým hrozilo, že by sa nemali ako dostať do práce alebo k lekárovi. Len vďaka obetavosti primátorov a starostov sme urobili s každým osobitne zmluvy a začali voziť ľudí.

Dostali ste podporu od menších strán a Smeru – SD. Na tlačovej konferencii pri vás stál predseda strany Robert Fico. Mnohých ste zaskočili. Predpokladali, že vás podporí Pellegriniho Hlas a nie Ficov Smer. Prečo teda Smer a nie Hlas, keďže Peter Pellegrini je váš dlhoročný kamarát z detstva?

Aj v bežnom živote platí staré pravidlo, že dvakrát meraj a raz rež. Peter sa podľa mňa unáhlil a dal podporu Lunterovi predčasne. Teraz možno už aj chápe, že mu to dosť uškodilo. Hlas by tu možno získal veľa voličov, ale títo voliči nie sú ochotní voliť liberálneho Luntera.

Nezaváži ani Petrova popularita a Lunter ho týmto ťahá dole. Najnovšie prieskumy ukazujú, že voliči Hlasu mu prestávajú veriť, lebo robí zlé politické rozhodnutia.

Ísť do koalície s liberálnou SaS-kou a podporovať progresívneho Luntera je podľa mňa to jeho povestné „harakiri” – teda rituálna samovražda v priamom prenose.

Navyše ste Petrovi Pellegrinimu dali k dispozícii auto písané na SAD Zvolen, kde ste predsedom predstavenstva. Prečo ste to vôbec robili?

Sme dopravná spoločnosť a tieto služby sú u nás bežné. Požičiavame autá a prenajímame aj vodičov. Peter bol len ako klient a za tieto služby si riadne platil. Toto bol čistý obchod, kde on ako zákazník len uprednostnil naše služby.

Nesklamalo vás, že po tom všetkom on podporil vášho rivala – syna súčasného župana, ktorý je nominantom predovšetkým Progresívneho Slovenska a iných liberálnych strán?

Čo narobím. Taký je život. To, čo investujem teraz ja do svojej kampane, som bol ochotný prispieť na kampaň ozajstného politika, ktorého by postavili politické strany v našom kraji proti Lunterovi.

Ukázalo sa však, že Hlas nemá vo svojich radoch žiadnych politikov, ktorí by boli schopní viesť kraj. Nenašiel sa v Hlase nikto, kto by sa Lunterovi postavil.

Akonáhle Lunter verejne prehlásil, že má podporu od Pellegriniho a strany Hlas, rozhodol som sa vstúpiť do predvolebnej súťaže a poraziť Luntera.

Okamžite som získal podporu najväčšej a najskúsenejšej politickej strany u nás a tou je SMER-SD. Robert Fico ma bol už trikrát podporiť počas mojej kampane. Pellegrini však osobne Luntera nepodporil ešte ani raz.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Polóny tvrdo útočí na Luntera

Aké sú najväčšie zlyhania súčasného vedenia banskobystrického kraja, ktorého súčasťou je aj váš protikandidát?

Celý jeho volebný program spred piatich rokov dokážem ja sám splniť do jedného roka. On mal na to 5 rokov. O jeden rok viac, ako všetci župani pred ním. Výsledok je žalostný. Nevedel čerpať eurofondy. Nepriniesol nič nové.

Všetko, čo máme, tu už bolo aj pred ním. On len chodil do Bratislavy, kávičkoval tam, vybavoval niečo, robil si selfíčka a platil drahé agentúry, aby mu robili propagáciu. Navyše sa pokúsil totálne zničiť jediné, čo tu fungovalo a to bola doprava.

Len vďaka tomu, že som sa mu postavil a on napokon prehral na celej čiare, len vďaka tomu majú dnes ešte stále Stredoslováci funkčnú dopravu. Keby som sa mu nebol postavil, už tu nepremávajú ani len tie autobusy.

Banskobystrický samosprávny kraj má prvenstvo a nelichotivú tradíciu. Už dve volebné obdobia po sebe si víťaz zamestná takmer celú rodinu. Budete v tradícii v prípade víťazstva pokračovať? Máte veľkú rodinu?

Aj keby som chcel, už nebudem mať kde. Lunter zamestnal za svoje obdobie ďalších skoro 200 ľudí na úrade. Vytvoril kadejaké pracovné skupiny pre bohvie čo všetko. Zdvihol tým náklady na mzdy zamestnancov úradu BBSK o skoro 100 %.

Veď ale nič za to Stredoslováci nedostali, akurát jeho 200 blízkych pätolýzačov dostávalo slušnú výplatu. To musí skončiť. Takto sa to robiť nedá. Teraz vidím, aká je to obrovská hrozba, keď do čela kraja zvolíme takýchto amatérov. To musí skončiť. Musíme urobiť skutočnú zmenu.

Sám ste sa pred štyrmi rokmi dostali do konfliktu so súčasným predsedom Banskobystrického kraja, keď sa župan rozhodol neplatiť dopravcom v kraji, hoci peniaze od štátu na túto službu dostával. Vy ste stáli na druhej strane a reprezentovali SAD Zvolen. Prečo sa vlastne rozhodol neplatiť dopravcom? Ako celý konflikt vznikol a prečo?

Najal si právnikov a tí sa vedia len súdiť. Vymysleli si problém a prišli pred poslancov, ktorých oklamali, že majú dve právne analýzy, ktoré nikto dodnes nevidel a podľa týchto „utajených” analýz sa musia vraj súdiť. Výsledok poznáme.

Takmer spôsobili totálny kolaps v doprave, prehrali všetky súdy na celej čiare a potom si nechali pekne vyplatiť 2,7 mil. EUR za prehru a spokojne si užívajú život. A poslanci sa tvária, že všetko je v poriadku. Mne sa však z toho rozum zastavuje.

To si naozaj myslia, že my tu všetci seno žerieme a takúto zlodejinu im budeme trpieť? Toto im nesmie prejsť. Toto bude musieť Lunter pekne zaplatiť zo svojho. Toto nebudú platiť Stredoslováci. Arogantné zlodejstvo a ešte s podporou a potleskom médií.

Písali o ňom pomaly ako o spasiteľovi, ale to, že prehral všetky súdy a že nás to stálo všetko už viac ako 4 mil. eur, teraz nenapíšu a mlčia. Len aby im prešiel na ďalšie 4 roky a aby zas platil reklamné a PR agentúry z peňazí kraja. Je to nehanebná krádež na svojich krajanoch. Toto mu musíme zrátať.

Kritizovali ste súčasné vedenie, že je najhoršie v čerpaní eurofondov. Z akých informácií vychádzate? Váš protikandidát tieto informácie odmieta a vyvracia.

Mám k dispozícii verejne prístupné dáta z MIRI, MPRV SR, ale aj zo samotného Banskobystrického kraja. Sedemkrát opakovali výzvu pre BBSK. Sedemkrát nevedel Lunter ani len napísať žiadosť. Všetky ostatné kraje čerpali a Lunter nič.

Ani na siedmykrát nebol schopný ani len podať žiadosť. Výsledok bol pre nás nula eur. Mohli sme získať skoro 20 miliónov eur. Teraz sa vyhovára, že už robí, že už má prisľúbené, že už poslal žiadosti. Za päť rokov v úrade je to enormne málo.

Nečerpal eurofondy, ktoré mohli byť zadarmo, ale nabral úvery, ktoré budeme musieť všetci splácať. Ja sám som za toto obdobie získal pre SAD Zvolen eurofondy vo výške 30 mil. eur, ktoré budú slúžiť všetkým Stredoslovákom pri ich cestovaní. Lunter získal pre kraj z tejto jednej výzvy iba veľkú nulu, zatiaľ čo iné kraje čerpali.

Rovnako je to so všetkým čerpaním. Všetky ostatné kraje sú na tom oveľa lepšie než BBSK. Sme opäť na chvoste a poslední. Je to práve výsledok amaterizmu a neschopnosti Luntera.

Aké sú najväčšie a zatiaľ aj neriešené problémy Banskobystrického kraja?

Chýba nám cestná infraštruktúra a preto k nám nechodia investori, a tak nemáme dostatok dobre platenej práce. Ľudia potrebujú dobre platenú prácu, aby mohli dobre žiť a aby sa mohol celý kraj rozvíjať. Rozdiel medzi Bratislavou a Banskou Bystricou je síce 200 km, ale na výplate je to až 523 eur mesačne.

To je nemysliteľné, aby Stredoslováci platili pokutu za to, že chcú bývať tu na Strednom Slovensku a že chcú ostať doma. Len 200 km a aký obrovský rozdiel. To sa musí zmeniť!

Na realizáciu tohto bodu programu potrebujete aj primátorov miest. Nebude s tým problém?

Podporujú ma naozajstní primátori veľkých miest a aj všetci ostatní vedia, že som človek činu a dohody. Vždy som bol nápomocný a vždy som bol pre nich oporou, keďže vozíme aj ich obyvateľov a dokonca v Banskej Bystrici šéfujem Mestskému dopravnému podniku.

Takže oni všetci vedia, že so mnou sa spolupracovať vždy oplatí, lebo veci doťahujem do bodky. Za mnou sú výsledky a veľa z nich je spoločných. Aj vďaka starostom a primátorom mali ľudia v kraji zabezpečenú dopravu. Lunter však dopravu likvidoval.

PhDr. Adrian Polóny

Narodil sa 18. júla 1974 v Banskej Bystrici. Je absolventom Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov v odbore politológia na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, ale aj Právnickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.

Titul doktor filozofie získal v roku 2007 na základe rigoróznej skúšky na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov UMB v Banskej Bystrici. Od roku 2000 pôsobí ako predseda predstavenstva v Bystrickej dopravnej spoločnosti.

Od roku 2008 je v Dopravnom podniku Banská Bystrica na pozícii predsedu predstavenstva a od roku 2003 pôsobí v predstavenstve Slovenskej autobusovej dopravy Zvolen.

Najdôležitejšou súčasťou jeho bytia je jeho rodina, pretože, ako sám hovorí, všetko, čo na tomto svete po nás zostane, je len kvapka našej krvi v kvapke našej krvi, ak nám Pán Boh dopraje mať deti. Má dve dcéry a jedného syna. 

Imrich Kovačič, foto: TASR/Ján Krošlák, FB, archív APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…