Domov Zahraničie Rusi presúvajú armádu k Ukrajine, EÚ je znepokojená

Rusi presúvajú armádu k Ukrajine, EÚ je znepokojená

0
0

Preskupovanie ruských jednotiek pozdĺž hraníc s Ukrajinou, pri Donbase aj na Rusmi anektovanom Kryme, podľa lídrov viacerých členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) vyvoláva množstvo otázok.

Vážne obavy trvajú už od nedávnej eskalácie napätia na východe Ukrajiny a porušenia prímeria z leta minulého roka, ktoré v nepokojnom regióne opakovane zaznamenala misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell vyjadril vážne znepokojenie nad pohybom ruských vojsk v blízkosti hraníc s Ukrajinou a prisľúbil Kyjevu podporu zo strany EÚ.

Podporné stanoviská vydali v uplynulých dňoch aj americký prezident Joe Biden či britský premiér Boris Johnson. Ešte tento mesiac by sa mali situáciou zaoberať aj ministri zahraničných vecí členských štátov Únie.

Rusko pre zmenu v tejto súvislosti tvrdí, že má právo premiestňovať vojakov a techniku na svojom území podľa svojho uváženia a že tým nikoho neohrozuje.

Slovensko stojí na strane Ukrajiny

„Pohyb ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny vyvoláva znepokojujúce otázky. V čase, keď náš sused čelí kritickej fáze pandémie a hlási rekordné prírastky nových prípadov nákazy, by bolo opätovné rozhorenie konfliktu obrovskou katastrofou pre všetkých.

Nielen počas blížiacej sa pravoslávnej Veľkej noci, ale aj dlhodobo, musí na Ukrajine zavládnuť pokoj zbraní,“ vyhlásil štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Zároveň v mene rezortu diplomacie SR odkázal partnerom v Kyjeve, že Ukrajina má aj naďalej plnú podporu Slovenska, pokiaľ ide o jej suverenitu, zvrchovanosť a nezávislosť.

„Akékoľvek kroky smerujúce k prípadnému narušeniu územnej celistvosti Ukrajiny by boli absolútne neprípustné. Zároveň vyzývame na dodržiavanie prímeria a zastavenie provokácií či inej eskalácie napätia,“ dodal štátny tajomník Martin Klus.

Konflikt na Ukrajine

Konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov a časti východoukrajinského Donbasu ovládli proruskí separatisti. Boje si podľa OSN vyžiadali už vyše 13 tisíc obetí.

md, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Vláda nevie ako ďalej

Keď druhá Matovičova, teda oficiálne Hegerova vláda predložila do parlamentu programové vy…