Domov Zahraničie Rusi útočia na ukrajinskú energetickú infraštruktúru

Rusi útočia na ukrajinskú energetickú infraštruktúru

0
0

Rusko nepoľavuje v útočení na územie Ukrajiny. Posledné týždne sa zameralo najmä na strategickú infraštruktúru. Ako sa zdá, cieľom vojenských operácií v čase, keď teploty zostupujú na mínusové hodnoty, je odstrihnutie obyvateľov od elektriny.

Len minulú stredu vypálilo Rusko na Ukrajinu približne 70 riadených striel. Ako oznámila ukrajinská armáda, väčšinu z nich zostrelila protivzdušná obrana, avšak ruský úder na ukrajinskú energetickú infraštruktúru spôsobil po celej krajine výpadky dodávok elektriny a vody.

Dôsledky hlásili aj v susednom Moldavsku. „Odpálených bolo celkovo okolo 70 striel s plochou dráhou letu,“ uviedla ukrajinská armáda s tým, že zostrelila 51 rakiet a päť výbušných dronov.

Bez elektriny Kyjev, Charkov i Ľvov

Ukrajinské ministerstvo energetiky neskôr oznámilo, že prevažná väčšina odberateľov elektriny bola odpojená. Podľa starostu Kyjeva Vitalija Klička vypadli dodávky vody v celom meste.

Prerušenie dodávok elektriny hlásili v častiach Kyjeva, v celej okolitej Kyjevskej oblasti, v Charkove na východe, v meste Ľvov na západe i v Černihivskej, Kirovohradskej, Odeskej a Chmeľnyckej oblasti.

Štátny podnik Enerhoatom oznámil, že po útokoch v rámci núdzových opatrení odpojili od energetickej siete všetky tri jadrové elektrárne na Ukrajine, ktoré sú pod kontrolou Kyjeva.

Ministerstvo energetiky informovalo o dočasnom výpadku väčšiny tepelných a vodných elektrární. Energetici pracovali na obnovení dodávok, no vzhľadom na rozsah škôd budú potrebovať čas, zdôraznil rezort.

Postihnuté aj Moldavsko

Bez elektriny zostala aj viac ako polovica Moldavska, ktoré si predvolalo ruského veľvyslanca. V oboch krajinách zaznamenali tiež výpadky internetu.

Útoky na energetiku

Rusko podniká rozsiahle raketové a dronové útoky na Ukrajinu od októbra. Cieľom je pred prichádzajúcou zimou najmä energetická infraštruktúra.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred stredajšími údermi uviedol, že ruské útoky už poškodili asi polovicu z nej.

Stredajší útok, rovnako ako dosiaľ zrejme najväčší úder z minulého týždňa, prišiel popoludní počas krátkych zimných dní, opravy tak musia prebiehať v ťažších podmienkach po zotmení.

ano, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…