Domov Šport Sagan to dokázal! Je opäť zelený! Tour de France má nového víťaza!

Sagan to dokázal! Je opäť zelený! Tour de France má nového víťaza!

0
0

Ďalší ročník najprestížnejších cyklistických pretekov sveta už pozná svojich víťazov. Nás teší, že medzi štyrmi najlepšími svieti aj slovenská vlajka. Tú do cieľa poslednej etapy Champs-Élysées doniesol opäť Peter Sagan, aj keď ho do neho v posledných štyroch etapách tlačili snáď všetci fanúšikovia tohto športu.

Ukázal, že je bojovník

Po páde v 17. etape sa očakávalo, či sa Sagan dokáže vyrovnať s nepríjemnými zraneniami, ktoré mu spôsobovali očividnú bolesť. Peťo však opäť potvrdil, že je veľký bojovník, aj keď, ako priznal, v 19. etape, v ktorej čakalo na jazdcov niekoľko stúpaní, si siahol na dno svojich síl.

Aj vďaka svojmu skvelému tímu dokázal prísť do cieľa v časovom limite a výrazne sa priblížil k zisku šiesteho zeleného dresu, ktorý je určený pre víťaza bodovacej súťaže.

Sagan si vytrpel ešte aj predposlednú etapu, časovku jednotlivcov, aby si následne mohol vychutnať tú poslednú, s triumfálnym príchodom do Paríža.

Suverénne vyrovnanie rekordu

Na Elyzejských poliach chcel pri neúčasti viacerých elitných špurtérov zabojovať o jedno z najcennejších etapových víťazstiev na Tour, avšak jeho zranenia ho pravdepodobne limitovali natoľko, že sa napokon do záverečného špurtu nezapojil.

Napriek tomu sa nielenže zapísal do histórie, keď vyrovnal rekord legendárneho Nemca Erika Zabela v počte získaných zelených dresov a dokonca prekonal svoj vlastný rekord v počte získaných bodov počas jednej Tour, ale si svojou nezlomnosťou a bojovnosťou opäť raz získal fanúšikov po celom svete.

K nim sa pripájame aj my v redakcii týždenníka Koment a skladáme pred Petrom pomyselný klobúk!

Žltú berie znova Sky

Žltý dres pre absolútneho víťaza Tour de France ukoristila opäť stajňa Sky. Nebol to však Chris Froome, kto sa počas poslednej etapy usmieval v žltom drese a so šampanským v ruke.

Na listinu víťazov najslávnejších cyklistických pretekov pribudlo po ich 105. edícii celkom nové meno. Brit Geraint Thomas ukázal svoju silu najmä v kopcovitých etapách a pokiaľ svojich najzdatnejších súperov nemohol v niektorej etape poraziť, udržiaval si ich minimálne „nadostrel“.

Ťažké preteky pre Frooma

Medzi nich patril aj jeho tímový kolega a najväčší adept na triumf Chris Froome, ktorému však účasť na „starej dáme“ skomplikoval pozitívny dopingový nález.

Aj keď Svetová antidopingová agentúra odobrila Froomove vysvetlenie jeho prekročených limitov nájdených látok, fanúšikovia takí zhovievaví neboli a dnes možno zhodnotiť, že pre štvornásobného držiteľa žltého dresu to boli najťažšie preteky v jeho živote.

Pískanie a nadávky od fanúšikov, keď okolo nich prechádzal, boli pravdepodobne tiež dôvodom, prečo sa roly Frooma a Thomasa tento rok vymenili, a zatiaľ čo Thomas doteraz vždy Froomovi pomáhal k triumfom, tento rok mohol naplno preukázať svoj talent a tešiť sa zo svojho životného úspechu.

Najlepší štyria

Štyrmi najlepšími 105. ročníka Tour de France sa teda stali Brit Geraint Thomas (celkový víťaz – žlté tričko), slovenská pýcha Peter Sagan (víťaz bodovacej súťaže – zelené tričko), Francúzi Julian Alaphilippe (víťaz vrchárskej súťaže – bodkované tričko) a Pierre‑Roger Latour (najlepší mladý jazdec – do 25 rokov – biele tričko).

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…