Domov Slovensko SaS: Novelou zákona chceme chrániť pitnú vodu a zdravie ľudí

SaS: Novelou zákona chceme chrániť pitnú vodu a zdravie ľudí

0
0

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) dlhodobo upozorňuje, že monitorovanie zdrojov pitnej vody nie je dostatočné a nedokáže zamedziť znečisteniu vody a vzniku zdravotných rizík. Aj z toho dôvodu prichádza s novelou zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, ktorá daný problém rieši.

„Podzemné zdroje pitnej vody sú vystavené obrovskému množstvu znečisťovateľov, ktoré sú rizikom pre zdravie všetkých obyvateľov. Nebezpečenstvo kontaminácie stúpa s rozvíjajúcimi sa mestskými aglomeráciami, s nebezpečnými skládkami odpadov, chemikáliami z priemyslu či poľnohospodárstva aj s ťažbou nerastných surovín.

Novelou zákona chceme vyriešiť viaceré problémy. V prvom rade bude vlastník verejného vodovodu naďalej povinný neustále zabezpečovať sledovanie kvality surovej vody, vrátane jej rozboru. Zistené hodnoty Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH) bude musieť následne zverejniť v  ich úplnom znení na webe.

Úrad verejného zdravotníctva bude musieť zase tieto údaje sledovať a v prípade nadlimitného znečistenia kontaktuje regio­nálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý bude musieť bezodkladne vykonať potrebné opatrenia.

Verím, že vďaka tomuto pružnému mechanizmu sa nám podarí eliminovať znečistené územia a ochrániť nielen zdravie a životy, ale aj naše prírodné bohatstvo,“ uviedla predkladateľka novely a predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

oš, foto: shutterstock, TASR/Jaroslav Novák  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…