Domov Slovensko SaS vylučuje akúkoľvek formu opozičnej zmluvy, jej ministri sú pripravení opustiť vládu

SaS vylučuje akúkoľvek formu opozičnej zmluvy, jej ministri sú pripravení opustiť vládu

0
0

Strana SaS vylučuje akúkoľvek formu opozičnej zmluvy. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák. SaS tak reagovala na vyjadrenia poslankyne Jany Žitňanskej (Za ľudí) v Denníku N, že jednou z možností vyriešenia koaličnej krízy je vznik opozičnej zmluvy medzi SaS a zvyškom koalície.

Žitňanská si nemyslí, že je dnes jedinou možnosťou vznik menšinovej vlády s podporou fašistov a existujú podľa nej aj možnosti ako opozičná zmluva so SaS.

„Vždy sa pozerám na to, čo je v záujme krajiny. A podľa mňa je v záujme krajiny, aby štyri strany súčasnej vládnej koalície spolu v nejakej podobe vládli,“ poznamenala v rozhovore.

„Keď nevieme fungovať ako štvorkoalícia, možno s nejakými personálnymi zmenami, tak sa potom rozprávajme napríklad o tom, či nevieme fungovať na báze nejakej opozičnej zmluvy,“ doplnila.

Opozičnú zmluvu SaS vylučuje

„Je na zamyslenie, prečo poslanci Za ľudí vidia radšej alternatívu s Igorom Matovičom (OĽANO), extrémistami a bez SaS ako štvorkoalíciu bez človeka, ktorý škodí našej krajine,“ reagoval líder SaS Richard Sulík.

Dodal, že ak chcú koaličné strany vládnuť s Matovičom, majú možnosť uzatvoriť opozičnú zmluvu aj s ĽSNS, Republikou či Smerom-SD.

„Vylučujeme preto možnosť akejkoľvek opozičnej zmluvy medzi SaS a zvyškom koalície. Nevidíme najmenší dôvod na takýto nečitateľný a voličom nič nehovoriaci krok,“ povedal podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Strana SaS vyzvala Za ľudí, aby sa nebáli a povedali, kto škodí Slovensku a neotáčali celý problém len do osobnej roviny. Podľa SaS tu nejde o spor Sulík-Matovič, ale o spor slušného demokratického Slovenska verzus Matovič.

Sme rodina chce štvorkoalíciu, OĽaNO nechce špekulovať

Na vyjadrenie Žitňanskej zareagovala aj koaličná Sme rodina. Tá je za to, aby štvorkoalícia zotrvala do konca riadneho volebného obdobia.

„Každý návrh, ktorý by mal pomôcť túto koalíciu udržať, je vítaný, avšak čo sa týka návrhu pani Žitňanskej, je predčasné sa z našej strany vyjadrovať, keďže zatiaľ nevieme, ako bude spomínaná ‚zmluva‘ formulovaná,“ povedala Linda Tribusová z tlačového oddelenia hnutia. Zároveň dodala, že problémy v koalícii nie sú vinou Sme rodina.

Hnutie OĽANO momentálne nechce špekulovať o ďalších scenároch vývoja koaličnej krízy.

Hnutie podľa predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša nikoho z vlády nevyhadzuje a nikomu nedáva ultimáta. Sústredí sa na prácu a plnenie programu.

„Špekulovať o ďalších scenároch vývoja, pokiaľ by koaličný partner naozaj naplnil vyhrážky a zbavil sa vládnej zodpovednosti, v tomto momente nebudeme,“ poznamenal.

Dobré návrhy podporia

Podľa poslanca OĽaNO Milana Vetráka by sa dalo vládnuť aj bez SaS, keby v parlamente podporovala „dobré návrhy“, s ktorými súhlasila.

„Nemyslím si, že ak by sa rokovania nepodarili a išli by do opozície, neverím, že by nepodporili dobré veci, ktoré sú dohodnuté,“ povedal Vetrák.

Išlo by to podľa neho aj bez koaličnej zmluvy. Poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková zas garantuje, že dobré návrhy podporí ich strana aj z prípadnej opozície.

SaS si podľa nej vie prestaviť, že by aj po 1. septembri bola naďalej súčasťou koalície, avšak len za podmienky dodržiavania pravidiel a zmluvy a bez útokov na vlastných partnerov.

Nemennou požiadavkou je aj odchod Matoviča, „krok späť“ v tejto veci neurobia.

ano, TASR, foto: TASR/Pavel Neubauer  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko navštívi holandský kráľovský pár

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestuje na oficiálnu návštevu Slovenska holand…