Domov Zahraničie Senátne voľby v Čechách sa skončili víťazstvom opozície

Senátne voľby v Čechách sa skončili víťazstvom opozície

0
0

Minulý týždeň sa uskutočnilo druhé kolo senátnych volieb v Českej republike, ktoré dosiahlo jednu z najnižších volebných účastí v novodobej histórii volieb v krajine. Celkovo výsledky prepísali súčasné mocenské rozdelenie v Senáte, pričom najväčšiu porážku utrpeli práve vládne strany ANO a ČSSD.

Počas uplynulých senátnych volieb dosiahla najväčší úspech Občianska demokratická strana (ODS), ktorá v celkovom súčte z 27 volených senátorov v tomto roku získali až 10 kresiel.

Spoločne so súčasnými senátormi tvoria klub o sile 16 členov, čím sa stávajú jedným z najsilnejších klubov spoločne s Kresťanskou a demokratickou únia – Československou stranou ľudovou (KDU‑ ČSL), ktorá má tiež dokopy 16 senátorov, no výrazne menej ako pred voľbami, no a napokon najsilnejšou by mal byť s počtom 17 senátorov práve klub Starostov a nezávislých (STAN).

Predseda ODS Petr Fiala môže byť spokojný.

Senát parlamentu Českej republiky

Český parlament je dvojkomorový, dolnou komorou je Poslanecká snemovňa a hornou komorou je Senát. Ten má 81 členov, ktorí sú volení na 6 ročné funkčné obdobie. Každé dva roky sa volí jedna tretina senátorov, pričom sa volí vo volebných obvodoch vždy jeden senátor.

Voľby prebiehajú v dvoch kolách, pričom v prvom kole je zvolený len ten kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu hlasov, v opačnom prípade do druhého kola postupujú prví dvaja najsilnejší kandidáti.

Prvé kolo senátnych volieb

V prvom kole senátnych volieb v dňoch 5. – 6. októbra 2018 boli zvolení iba dvaja kandidáti, a to Jiří Čunek so ziskom 51,59 % hlasov a druhým bol bývalý kandidát na prezidenta Jiří Drahoš, ktorý získal 52,65 % hlasov.

V ostatných 25 obvodoch si voliči v druhom kole mohli vyberať medzi 50 kandidátmi, ktorí boli najúspešnejší z pomedzi 236 kandidátov na post 27 senátorov v prvom kole. Celkovo do Senátu kandidovalo dokopy až 194 mužov ale iba 42 žien.

Druhé kolo senátnych volieb bolo poznačené nízkou účasťou

Celkové počty senátorov sa zásadne zmenili, terajšie stálice boli porazené, napríklad Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) stratila svojich zástupcov v Senáte, porážku utrpelo aj vládne hnutie ANO, ktoré má celkovo iba 7 senátorov, tiež aj druhá vládna Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) utrpela porážku a namiesto 23 zástupcov v Senáte budú mať dokopy len 11.

Babišovci nie sú so Senátnymi voľbami spokojní.

Celková volebná účasť bola veľmi nízka, druhá najnižšia v histórii samostatnej republiky, hlasy odovzdalo iba 16,49 % oprávnených voličov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…