Domov Zaujímavosti Seriál Hra o tróny opantal svet a ukázal najkrajšie zákutia Európy (1. časť)

Seriál Hra o tróny opantal svet a ukázal najkrajšie zákutia Európy (1. časť)

0
0

Americký dobrodružno‑fantazijný seriál Hra o tróny (v origináli Game of Thrones) si za posledné roky získal viac divákov, ako ktorýkoľvek iný seriál na svete a americkí filmoví kritici ho pasujú za najlepší seriál všetkých čias. Hoci za týmto seriálom stojí americká televízna stanica HBO, miestom natáčania bola Európa. Seriál z nej ukazuje aj tie najskrytejšie, no nádherné zákutia, a či už fanúšikom ste alebo nie, navštíviť ich môžete aj vy.

Tvorcovia seriálu zmestili do ôsmich sérií celkovo 73 častí. Tú prvú si mohli diváci pozrieť 17. apríla 2011 a tú poslednú 19. mája tohto roka. Seriál sa inšpiroval námetom knižnej série Georgea R. R. Martina s názvom Pieseň ľadu a ohňa.

Práve prvý diel tejto sedemknižnej ságy nesie názov Hra o tróny a vyšiel ešte v roku 1996 (v slovenskom jazyku vyšla kniha až v roku 2014, teda po prvotných úspechoch na televíznych obrazovkách).

O seriálové spracovanie sa postaralo dovedna sedem scenáristov, no najmä David Benioff a D. B. Weiss. Oni sami niekoľko častí aj zrežírovali, ostatné mali na starosti niekoľkí ďalší režiséri, pričom tvorcovia uvádzajú, že v každej sérii bolo zamestnaných 4 až 6 režisérov.

Zdá sa vám to veľa? Nuž, potom vedzte, že tento seriál počas svojho natáčania zamestnal najviac ľudí v televíznej histórii, a to čo do členov hereckého i produkčného štábu.

Napríklad len počas tretej série sa pred kameru postavilo neuveriteľných 257 hercov. No a poriadne dlhý zoznam to je aj čo sa týka miest natáčania, kde jednoznačne kraľuje Európa.

Väčšina natáčaní prebehla v Severnom Írsku, najmä v jednom z najväčších televíznych štúdií v Európe zvanom Titanic Studios (predtým Paint Hall Studios), ktoré sídli v Belfaste.

V zozname lokalít natáčania má práve Severné Írsko najväčšie zastúpenie, no na televíznej obrazovke môžete spoznať aj miesta z Malty, Chorvátska, Španielska, Škótska, Islandu, či Maroka.

The Dark Hedges, Severné Írsko (Kingsroad)

Táto cesta sa objavila v 10. epizóde prvej série, keď Yoren pomáhal Aryi utiecť z Kráľovstva. Cesta, v seriáli zvaná Kingsroad, sa nachádza v blízkosti mesta Ballymoney, v severoírskom grófstve Antrim.

Lemujú ju bukové stromy, ktoré tu vysadila rodina Stuartovcov ešte v 18. storočí. Už aj predtým, ako sa cesta objavila v seriáli, bola vyhľadávanou lokalitou mnohýchfotografov.

Pláž Itzurun, Španielsko (Dragonstone)

Na stretnutie Jona Snowa s Daenerys v tretej epizóde siedmej série poslúžila pláž Itzurun v meste Zumaia v provincii Gipuzkoa na severe Španielska.

Táto pláž nepriťahuje návštevníkov len kvôli seriálovému zapracovaniu. Vápencové útesy a steny vystupujúce z mora a nádherný flyšový reliéf spôsobený eróziou mora počas mnohých rokov sú jedným z toho najpozoruhodnejšieho, čo môže baskický región ponúknuť.

Dubrovník, Chorvátsko (Kráľovo prístavisko)

 

O svojich plánoch utiecť z Kráľovho prístaviska diskutujú v prvej epizóde tretej série Sansa s Littlefingerom na prekrásnom pobreží jedného z najkrajších chorvátskych miest.

Nádherné prímorské mesto, ktoré v sebe skrýva prekrásne históriou nasýtené zákutia, bolo častou zastávkou štábu.

V seriáli sa objavila napríklad veža Minčeta (Qarth), pevnosť Bokar, Jezuitské schodisko, ktoré bolo dejiskom Pochodu hanby kráľovej manželky Cersei v 10. epizóde piatej série, či brána Ploče, ktorá slúžila ako vstup do Červenej bašty, ale napríklad aj opustený hotel Belveder, v areáli ktorého sa na hotelovej terase v štvrtej sérii odohrala bitka medzi princom Oberynom a Horou.

Kaštel Gomilica, Chrovátsko (Braavos)

Táto administratívna časť mesta Kaštel leží na ostrovčeku Gomila, z čoho je odvodený aj jej názov.

Hoci sa tu nachádza moderný prístav, filmárov viac zaujala panoráma starších kamenných domčekov, ktorá skvele zapadla do seriálu ako vstup do mesta Braavos, do ktorého prichádza Arya v druhej epizóde piatej série.

Gozo, Malta (Pentos)

Svadobná hostina Daenerys a vodcu bojovného kmeňa Dothrakov Kahla Droga, sa uskutočnila na nádhernom maltskom ostrove Gozo, ktorý bol známy vápencovou skalnou bránou zvanou Azúrové okno.

Keďže k svadbe došlo ešte v prvej epizóde prvej série, v seriáli tento nádherný úkaz vidieť môžete, naživo ho však už neuvidíte. V roku 2017 sa počas silnej búrky celý oblúk zrútil do mora.

Mdina, Malta (Kráľov prístav)

Na Malte sa natáčala aj bitka medzi Jamie Lannisterom a Nedom Starkom v piatej epizóde prvej série. Miestom stretu bolo námestie Mesquite Square, v tichom mestečku Mdina v strede ostrova.

Girona, Španielsko (Braavos)

Pamätáte si nádherné kamenné schody, na ktorých v prvej epizóde šiestej série žobrala slepá Arya? Môžete sa po nich prejsť aj vy.

Nachádzajú sa v katalánskom meste Girona na ulici Bisbe Cartaña. Faktom je, že stredoveký ráz tohto historického mesta dal vo viacerých scénach tvár mestu Braavos.

Okrem toho bolo v šiestej epizóde šiestej série napríklad použité majestátne schodisko pred Katedrálou, ktorá je jednou z najväčších pamiatok mesta, kedy Jaime prichádza do Kráľovho prístavu, aby so svojím vojskom zabránil Pochodu hanby kráľovnej Margaery.

Split, Chorvátsko (Meereen)

Ďalším chorvátskym mestom, ktoré režisérov Game of Thrones natoľko očarilo, že sa rozhodli ho zakomponovať do seriálu, je Split. V starobylých uličkách tohto mesta sa točilo viacero scén.

Poslúžili na to najmä majestátne priestory Diokleciánovho paláca, ktorý sa tak napríklad stal domovom Daenersiných drakov.

Pevnosť Klis, Chorvátsko (Meereen)

Stredoveká pevnosť Klis nachádzajúca sa v rovnomennom mestečku neďaleko Splitu bola ideálnym miestom pre bitku o Meereen.

Po prvýkrát sa objavila v štvrtej sérii, kedy sem prichádza Daenerys aj so svojou armádou, aby oslobodila otrokov. História tohto miesta siaha až do 9. storočia pred naším letopočtom.

Svoju dôležitosť však získala najmä v stredoveku, keď sa stala dôležitým obranným strategickým miestom a aj sídlom chorvátskych kráľov. Do dnešnej podoby ju vystavali Benátčania po tom, čo odtiaľ v 17. storočí vyhnali Turkov.

Arborétum Trsteno, Chorvátsko (Kráľovské záhrady)

V tretej a štvrtej sérii seriálu divákov určite zaujali aj nádherné záhrady v Kráľovom prístave. Zábery vznikli v jedinečnom Arboréte v chorvátskom meste Trsteno, ktoré sa nachádza asi 20 kilometrov od Dubrovníka.

Jedná sa o najstaršie arborétum v tejto časti sveta. Jeho vznik sa datuje minimálne do 15. storočia. Nachádzajú sa tu aj dva unikátne stromy, staré okolo 500 rokov. Merajú 45, resp. 60 metrov, a ich kmeň má priemer asi 5-10 metrov.

Martina Milá, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…