Domov Ekonomika Silnejúce euro nám zlacnelo dovolenku v zahraničí

Silnejúce euro nám zlacnelo dovolenku v zahraničí

0
0

Euro sa posilnilo voči menám dôležitých dovolenkových destinácií našincov, ako je Turecko, Tunisko či okolité štáty, s výnimkou Česka. Znamená to, že za rovnakú sumu si môžeme v zahraničí kúpiť viac tovarov a služieb. Túto výhodu nám mierne okresala inflácia, v rámci nej najmä ceny pohonných hmôt.

Dovolenkové obdobie sa nezadržateľne blíži. Medzi najčastejšie kladené otázky, ktoré dnes zaznievajú patria – kde pôjdeme, na ako dlho a koľko nás to bude stáť? Odpoveď na poslednú z otázok je v nejednom prípade základom pre rozhodnutie či a kam vycestovať.

Kuny a levy sú stabilné

Cenu dovolenky okrem štandardných faktorov ako je úroveň luxusu, teda, či sa rozhodneme pre hotel alebo cenovo dostupnejší apartmán, s plnou penziou, polpenziou alebo si nakupujeme a varíme sami, ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako sú kurz meny, inflácia či cena pohonných látok.

Zmena kurzu môže dovolenku predražiť, ale aj zlacnieť. Ak sa naša mena, teda euro, voči zahraničnej posilní, znamená to, že tovary a služby v danej krajine môžeme nakupovať výhodnejšie.

Ak napríklad zmrzlina stojí 7 kún, tak si pri kurze 7,3 kuny za euro, môžeme kúpiť jednu zmrzlinu. V prípade, že by sa euro posilnilo až na 10,5 kuny za euro, tak za jedno euro dostaneme až 1,5 zmrzlinovej porcie.

Podobne je to aj s inými tovarmi. Najčastejšou dovolenkovou destináciou, hneď po Slovensku, je pre našincov Chorvátsko. Tamojšia mena kuna sa voči euru medziročnej posilnila len mierne, zhruba o pol percenta.

Turecká líra strácala

Kurzový vývoj tento rok nahráva exotickým dovolenkám. Z tohto pohľadu patrí medzi veľmi výhodné destinácie najmä Turecko a Tunisko. „Spoločná európska mena bola v máji v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška voči tureckej líre silnejšia až o takmer tretinu.

Z hľadiska kurzového vývoja je tak Turecko ideálnou dovolenkovou destináciou. V prípade tuniského dinára je euro medziročne silnejšie o desatinu a pri egyptskej libre o viac než 5 percent,“ hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Znamená to, že za rovnakú „kôpku“ europeňazí si môžeme dovoliť kúpiť viac potravín, ale aj iných tovarov či služieb, ako je napríklad ubytovanie v hoteloch, či stravovanie sa v reštauráciách.

Pre vývoj kurzu sa atraktívnejšou dovolenkovou destináciou stalo aj Rusko. Rubeľ sa medziročne oproti euru oslabil až o 17 percent. Ak by sa nezmenili iné faktory ako napríklad domáca inflácia, či ceny pohonných látok, dovolenka v Rusku by tak oproti vlaňajšku mohla byť lacnejšia skoro o pätinu.

Vývoj eura pomohol aj dovolenkárom, ktorí poškuľujú po susedných krajinách. Meny všetkých, až na Česko, sa za ostatných dvanásť mesiacov oslabili.

„Nákupy v Poľsku a Maďarsku či dovolenka v týchto krajinách tak Slovákov môžu vyjsť lacnejšie ako pred rokom. Jedine voči českej korune je euro slabšie ako pred rokom, a to o 3,6 percenta, v dôsledku zrušenia kurzového záväzku Českej národnej banky,“ doplnila analytička Jana Glasová.

Ceny sú nižšie, no rastú

Kurz nie je jediným faktorom, ktorý vplýva na cenu dovolenky. Ďalším je úroveň cenovej hladiny v tej‑ktorej krajine a vývoj inflácie. „V Chorvátsku je priemerná cenová hladina približne o 3 percentá nižšia ako u nás, ceny samotných potravín a nápojov sú však vyššie.

Bulharsko patrí medzi najlacnejšie krajiny únie a v priemere sú tam tovary a služby takmer o 30 percent lacnejšie ako u nás,“ konštatuje Glasová. Turecké ceny sú nižšie asi o 12 percent, rovnako je to v Maďarsku. V Čechách sú ceny nižšie v priemere o 4 percentá, v Poľsku až o 22 percent.

Napriek tomu, že v mnohých destináciách sú ceny nižšie ako u nás, situácia je v porovnaní s vlaňajškom o niečo menej výhodná. Dôvodom je, že deflácia, teda pokles cenovej hladiny, sa vlani vo väčšine krajín zmenila na infláciu, teda rast cien.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…