Domov Zahraničie Situácia na Ukrajine má tendenciu k nekontrolovateľnej eskalácii

Situácia na Ukrajine má tendenciu k nekontrolovateľnej eskalácii

0
0

Ruský minister obrany Sergej Šojgu telefonoval cez víkend s viacerými rezortnými kolegami. Hlavnou témou bola Ukrajina. Podľa informácií ruského rezortu vyjadril minister obrany obavy z eskalácie napätia vinou provokácií Ukrajiny.

V nedeľu hovoril Šojgu so svojím francúzskym náprotivkom Sébastienom Lecornuom. „Bola prediskutovaná situácia na Ukrajine, ktorá má dlhodobú tendenciu k ďalšej nekontrolovateľnej eskalácii,“ uviedol rezort obrany vo vyhlásení.

Zároveň dodáva, že Šojgu počas telefonátu vyjadril obavy z ďalšej možnej provokácie zo strany Ukrajiny, ktorá by podľa neho mohla použiť tzv. špinavú bombu.

Neskôr v nedeľu ministerstvo uviedlo, že Šojgu telefonoval aj so svojím tureckým kolegom Hulusim Akarom a britským ministrom obrany Benom Wallaceom.

Aj počas týchto telefonátov Šojgu podľa rezortu vyjadril rovnaké „obavy z možnej provokácie zo strany Ukrajiny“, ktoré zmienil aj v telefonáte s francúzskym ministrom obrany.

Špinavú bombu odmietajú

Rusko nezverejnilo nijaký dôkaz na podporu tvrdenia o použití tzv. špinavej bomby. Tieto informácie poprel aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Za „priehľadne falošné“ ich medzitým označil aj Washington.

„Ak Rusko zavolá a povie, že Ukrajina údajne niečo pripravuje, znamená to jedno: Rusko to všetko už pripravilo,“ vyhlásil Zelenskyj vo videopríhovore na sociálnych sieťach. Svet by podľa neho mal reagovať „čo najtvrdšie“.

„Odmietame správy o priehľadne falošných tvrdeniach ministra Šojgua, že Ukrajina sa pripravuje použiť špinavú bombu na svojom vlastnom území. Svet by odhalil pokus využiť toto tvrdenie ako zámienku na eskaláciu,“ uviedla hovorkyňa Rady pre národnú bezpečnosť USA.

Britské ministerstvo obrany zas vydalo vyhlásenie, podľa ktorého šéf rezortu Ben Wallace odmietol tvrdenia, že západné krajiny sa snažia pomôcť Ukrajine vystupňovať konflikt.

Špinavá bomba

Tzv. špinavá bomba je zbraňou zameranou na kontamináciu veľkej oblasti rádioaktívnym materiálom. Pri jej použití nedochádza k jadrovému výbuchu.

ano, TASR, foto: TASR/AP  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…