Domov Ekonomika Školský rok sa predraží

Školský rok sa predraží

0
0

Začiatok nového školského roka býva pre rodiny školopovinných detí finančne náročný. Tento rok to, navyše, podčiarkuje aj vysoká inflácia. Tá sa premietla do plošného zdražovania vrátane zošitov aj učebníc. Inflácia sa zároveň dotkne aj vreckového detí.

Len samotná príprava žiakov do školy stála podľa Poštovej banky rodičov minulý rok v priemere 200 až 300 eur a tento rok to bude ešte drahšie. Ak sa prirátajú nevyhnutné veci ako zošity či niektoré učebnice, suma za kompletnú výbavu pre školáka sa môže vyšplhať ešte vyššie.

Opodstatnenosť obáv rodičov z nákladnejšieho úvodu školského roka podľa banky potvrdzujú aj údaje zo štatistického úradu.

Podľa dostupných informácií vzrástli medziročne ceny napríklad farbičiek, pier či papúč o takmer 12 %, školských zošitov v priemere o 15 %, ceruziek o viac ako 21 %.

Takmer 60 % rodín pri výbave pre školákov podľa prieskumu agentúry 2muse pre Poštovú banku využije to, čo z predchádzajúcich rokov deťom zvýšilo, a dokúpi len nevyhnutné veci.

Len menej ako tretina slovenských rodičov bude nakupovať úplne všetko nové. Podľa prieskumu 44 % rodičov predpokladá, že s nadchádzajúcim školským rokom minie na zabezpečenie potrieb pre školáka v priemere o 50 až 100 eur viac než vlani.

Približne 20 % opýtaných odhaduje, že do svojich školopovinných detí v septembri zainvestuje viac až o dve stovky. Naopak, štvrtina rodičov si myslí, že ich náklady nebudú v porovnaní s minulým rokom vyššie ako 50 eur.

Mení sa aj vreckové

Vysoká inflácia zároveň postihuje aj vreckové. Z prieskumu UniCredit Bank vyplýva, že 72 % rodičov plánuje dať deťom rovnaké vreckové ako predtým, ale jeho reálna hodnota klesá v dôsledku inflácie.

Každý piaty rodič dokonca zníži svojim deťom vreckové. Sú však aj rodičia, ktorí v reakcii na infláciu deťom vreckové zvýšia, urobí tak 9 % z nich. Zvýšenie až o 10 eur môže očakávať 51 % detí.

Tretina slovenských detí dostane zvýšenie o 5 eur. Nižšie vreckové však bude teraz dostávať 19 % detí. Viac ako polovica z nich o 5 eur a tretina o 5 až 10 eur.

red, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…