Domov Slovensko Skríningové testovanie: Takmer 3 milióny otestovaných, pozitivita 1,24 %

Skríningové testovanie: Takmer 3 milióny otestovaných, pozitivita 1,24 %

0
0

Do skríningového plošného testovania na ochorenie COVID-19 v termíne od 18. do 26. januára sa zapojilo 2 949 017 ľudí. Pozitívny výsledok malo 36 547 z nich, čo predstavuje 1,24 percenta.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) minulú stredu po zasadnutí ústredného krízového štábu informoval o výsledkoch skríningového testovania i ďalších krokoch v tomto smere. Zhodnotil, že oproti minuloročnému celoplošnému testovaniu v novembri sa situácia z hľadiska percenta pozitívnych zhoršila.

Testovanie sa uplynulý víkend opakovalo v 37 okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta. Najhorší výsledok v testovaní dosiahol okres Dunajská Streda s pozitivitou 3,3 percenta.

Premiér však vyzval ľudí s negatívnym výsledkom, aby boli naďalej opatrní. Poďakoval samosprávam a všetkým zložkám, ktoré pomáhali s organizáciou testovania.

„Táto intervencia bola nevyhnutná a potrebná,“ skonštatoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Poznamenal, že čísla napriek platnému lockdownu neklesajú.

Verí, že efekt testovania sa prejaví aj v poklese počtov ľudí v nemocniciach a mŕtvych. Krajčí opäť odporučil nosenie respirátorov v MHD.

V stiesnených priestoroch alebo hromadných prostriedkoch radí obmedziť aj telefonovanie a rozprávanie. Matovič avizoval, že kontaktuje predstaviteľov najväčších obchodných reťazcov, aby pre svojich zákazníkov zabezpečili respirátory FFP2 a predávali ich bez marže.

COVID automat

Témou zasadnutia ústredného krízového štábu, ktorý sa po prvý raz uskutočnil online formou, boli aj možné úpravy COVID automatu. Ten má začať platiť od 8. februára, avšak z prostredia koalície už prenikli informácie, že by sa mal meniť.

Podľa aktuálneho nastavenia by od 8. februára malo byť Slovensko v čiernej zóne, keď by krajina mala byť úplne uzavretá a funkčná by mala byť iba kritická infraštruktúra.

Do školy sa nejde

Krízový štáb sa venoval aj návratu detí do škôl. Tie sa mali otvoriť 1. februára, no na základe rozhodnutia odborníkov sa tak nestalo. „Akékoľvek uvoľňovanie opatrení by bolo v tejto chvíli nezodpovedné,“ povedal Krajčí.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) verí, že od 8. februára by sa mohli otvoriť materské školy a prvý stupeň základných škôl prezenčnou formou.

Lockdown v SR nezaberá

Napriek súčasnému lockdownu na Slovensku pacientov v nemocniciach stále pribúda. V hre je aj možnosť ďalšieho sprísnenia zákazu vychádzania. Pred pondelňajším rokovaním vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí s tým, že si nie je istý, ako dlho nemocnice takýto stav vydržia.

„Situácia začína byť veľmi vážna napriek všetkým opatreniam, ktoré sme momentálne urobili. Uvidíme, ako nám zaberie testovanie, ktoré sme realizovali,“ komentoval Krajčí. Riešenie by videl v sprísnení zákazu vychádzania, no zdôraznil, že nikdy nebol zástancom toho, aby Slovensko úplne uzavrelo ekonomiku.

ano, TASR, foto: TASR/Martin Baumann



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…