Domov Slovensko Skutok sa stal, Mečiarove amnestie sú zrušené!

Skutok sa stal, Mečiarove amnestie sú zrušené!

0
0

Samotnému zrušeniu tak ako sa tomu definitívne stalo 31. mája tohto roka predchádzalo niekoľko neúspešných pokusov. Za vlády Mikuláša Dzurindu v roku 1998, neskôr v roku 2002, 2005, 2006, no neúspech prišiel aj v rokoch 2008, 2012 aj 2015. Pričom hlavnými odporcami, respektíve tými, ktorí zrušenie nepodporili boli strany SMER a SNS.

Za vlády Ivety Radičovej sa do preambuly programového vyhlásenia vlády dostala príprava ústavného zákona, ktorá mala  umožniť zrušenie amnestií respektíve ich účinkov. Ku hlasovaniu o zrušení niektorých amnestií došlo v roku 2012. Neúspešne.

Apríl 2016 bol rovnako predurčený na neúspech. Poslanec Ján Budaj predložil návrh, ktorý sa dostal na hlasovanie, no podporilo ho iba 55 poslancov zo 129 prítomných.

Návrh nepodporili poslanci SNS a SMERu. Rovnako to dopadlo aj v novembri 2016, kedy návrh predložil opäť Ján Budaj. Tento návrh podporil listom adresovaným poslancom aj prezident Andrej Kiska.

Posun k zrušeniu

V januári 2017 adresovalo 26 slovenských právnikov list poslancom NR SR, v ktorom žiadajú zrušenie Mečiarových amnestií ústavným zákonom. Samostatnú výzvu podpísalo aj niekoľko desiatok umelcov, odborníkov a vážených osobností.

„Mečiarove amnestie sú hrubým prejavom zneužitia štátnej moci, ktorá týmto zabránila vyšetreniu a spravodlivému potrestaniu zločinov, zo spáchania ktorých je sama podozrivá. Sú zásadným pošliapaním spravodlivosti, právneho štátu ako aj základného poslania štátnej moci chrániť občanov,“ písalo sa v liste.

Rokovanie o zrušení amnestií začalo 28. marca 2017.  Pred hlasovaním o zrušení amnestií prijala Národna rada SR návrh zákona na zmenu ústavy, ktorá jej umožňuje zrušiť amnestie. Toto rozhodnutie má následne potvrdiť Ústavný súd.

Parlament 5. apríla 2017 prijal uznesenie č. 74/2017 Z. z., ktoré zrušilo Mečiarove amnestie a spolu s nimi aj milosť syna bývalého prezident Michala Kováča ml. v kauze Technopol.

Zo 144 prítomných poslancov návrh podporilo 129. Poslanci sa taktiež uzniesli, že skutky týkajúce sa zrušených amnestií nebudú premlčané.

31. mája 2017 Ústavný súd SR definitívne zrušil amnestie. Za zrušenie amnestií hlasovalo 8 z 10 ústavných sudcov.

Poslanec Ján Budaj

Prvý krok máme za sebou

Pre trend.sk sa k rozhodnutiu ústavného súdu vyjadril Marián Leško so slovami: „K zrušeniu Mečiarových amnestií prišlo po 19 rokoch od vyhlásenia amnestií a 22 rokov od spáchania trestného činu.

To svedčí o tom, že ak na celom svete božie mlyny melú pomaly, tak na Slovensku melú úplne najpomalšie. Ale predsa len melú.“ ďalej sa Leško vyjadril: „Áno, SMER sa pričinil o zrušenie amnestií ale až po 20 rokoch, pretože 20 rokov tvrdil predseda SMERu vec, ktorá napokon nebola opodstatnená.“

Predmetná kauza zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny sa teraz dostane pred Okresný súd Bratislava III. „Okresný súd by mal myslieť na to, že má tisíce čitateľov, ktorí si prečítali návrh na obžalobu v prípade únosu.

Nech súd rozhodne akokoľvek, je veľa ľudí, ktorí môžu posúdiť či konal solídne alebo uhýba spravodlivosti,“ poznamenal Leško.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…