Domov Slovensko Slováci obsadili ulice a námestia: Za čo sa vlastne pochodovalo?

Slováci obsadili ulice a námestia: Za čo sa vlastne pochodovalo?

0
0

V priebehu minulého týždňa sa v uliciach a na námestiach stretli tisícky až desaťtisíce ľudí. Zorganizované boli dva pochody a jeden protest organizovaný iniciatívou za Slušené Slovensko. Jeden z pochodov organizovaný študentmi bol venovaný životnému prostrediu. Druhý pochod sa konal v nedeľu a šlo o Národný pochod za život.

Za slušné Slovensko – dve podmienky

Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej už uplynulo 18 mesiacov. V piatok sa na bratislavskom Námestí slobody stretlo odhadom vyše 5 tisíc ľudí.

Protesty sa konali celkovo v dvanástich slovenských mestách, ako aj v piatich zahraničných. Organizátori protestov trvajú na dvoch hlavných podmienkach.

„Od začiatku máme dve požiadavky: dôkladné vyšetrenie vraždy Jána a Martiny a káuz s tým súvisiacich, a novú, dôveryhodnú vládu.

Vyšetrovanie napreduje, no zároveň na povrch vyplávalo množstvo špiny,“ povedala Eva Lavríková, ktorá protest uvádzala spolu s Karolínou Farskou.

Protestu sa zúčastnili i známe tváre, herci Juraj Kemka, Tomáš Maštalír, Táňa Pauhofová či Kristína Tormová.

„Neprestaňme sa zaujímať, podporovať vyšetrovateľov, novinárov, organizátorov protestov aj každého človeka, ktorý sa stavia proti špinavej chobotnici,“ písalo sa v liste od rodiny Kuciakovcov, ktorý čítali na pódiu nahlas.

Klimatický štrajk – Zem je len jedna

„Dnes tu nestojíme sami. Stretli sme sa tu spoločne s našimi rodičmi, učiteľmi, s ľuďmi, ktorí sa dnes rozhodli namiesto povinností v práci prísť na námestie a prinútiť zodpovedných konať,“ zaznelo z úst Emmy Zajačkovej, ktorá bola jednou z organizátorov pochodu.

Štrajk za klímu podporilo množstvo stredných a základných škôl. Pochodu – štrajku sa zúčastnili žiaci spolu s učiteľmi. Štrajkujúci poukazovali na narastajúcu koncentráciu CO2 v ovzduší a negatívny vplyv človeka na životné prostredie.

Okrem toho štrajk za klímu podporilo viac ako 70 mimovládnych organizácií. Študenti ho pripravovali takmer dva mesiace.

Podporu štrajku a boju za ochranu životného prostredia vyjadrili aj prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Peter Pellegrini či minister životného prostredia László Sólymos.

Národný pochod za život – zneužitý politikmi

V nedeľu Bratislavou pochodovalo viac ako 50-tisíc ľudí z celého Slovenska, aby podporili myšlienku ochrany života. Protest sa z veľkej časti týkal aj možných legislatívnych zmien, ktoré sa týkajú zákona o interupciách a ich zákaze.

Potraty sú aktuálne legálne do 12. týždňa tehotenstva. Ak je plod poškodený, doba možnosti uskutočniť interupciu je dlhšia. „Tí, ktorí prišli, sú ochotní vyjadriť pred spoločnosťou, že život berú ako nenahraditeľný dar,“ vyslovil Patrik Daniška ako jeden z hlavných organizátorov pochodu.

Politické spektrum sa na vlne protestov zviezlo. Podporu myšlienke ochrany života vyjadrila strana SNS a opozičné strany OĽaNO, ĽSNS, Sme rodina alebo mimoparlamentné KDH.

Kotlebovci davom pochodovali s vlajkami svojej strany. Voľby sa blížia a politické body treba naháňať, kde sa dá.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…