Domov Šport Slovenskí hádzanári nepostúpili na ME zo skupiny

Slovenskí hádzanári nepostúpili na ME zo skupiny

0
0

Hádzanári Slovenska nepostúpili na kontinentálnom šampionáte, ktorý spoluorganizuje Slovensko,zo základnej F­‑skupiny. Po jasnej prehre s Nórmi, prišlo historicky prvé víťazstvo na ME proti Litve. Prehra v záverečnom vystúpení s Ruskom však rozhodla, že Slováci na šampionáte končia.

Na úvod najťažšia prekážka

Slováci vstúpili do bojov na domácich ME prehrou. Vo štvrtkovom stretnutí F­‑skupiny podľahli v košickej Steel Aréne favorizovanému Nórsku jednoznačne o desať gólov 25:35.

Slováci v dueli s obhajcami bronzu čakali na prvý gól takmer päť minút a rýchlo prehrávali 0:3, ale skóre otočili a ešte na konci úvodnej dvadsaťminútovky senzačne viedli. Nóri však potom zlepšili hru, na nohy ich postavili chyby súpera.

Od stavu 7:8 skóroval severský tím v priebehu šiestich minút päťkrát za sebou a dostal sa do náskoku 12:8. V druhom polčase sa náskok favorita zvyšoval a ten si napokon bez väčších problémov pripísal očakávané víťazstvo. Najlepším strelcom slovenského tímu bol krídelník Tomáš Urban so šiestimi zásahmi.

„Prehra o desať gólov je veľmi vysoká, ale Nóri si sem možno prišli po zlato. V niektorých fázach som bol s výkonom spokojný, pokiaľ sme vládali a obrana bola ešte sformovaná. V druhom polčase nám došli sily a inkasovať v ňom 20 gólov je veľa.

Obaja brankári si zastali svoje miesto, dal som šancu aj mladším chalanom a žiadny z nich nesklamal a potvrdili to, čo ukazovali na tréningu. Turnaj je dlhý a najdôležitejšie zápasy sú ešte stále pred nami,“ povedal tréner slovenského národného tímu Peter Kukučka.

Historické víťazstvo

V druhom zápase mali Slováci pred sebou „hrateľnú“ prekážku v podobe Litvy. V košickej Steel Aréne si slovenskí hádzanári poradili s Litovcami 31:26 a zaznamenali svoje historicky prvé víťazstvo na európskom šampionáte.

Proti Litve si domáci pripravili cestu za triumfom už v prvom polčase, po veľmi dobrom výkone ho vyhrali o sedem gólov a po zmene strán si jednoznačný náskok nenechali vziať.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Šport v roku 2022

Najlepším strelcom slovenského tímu bol opäť Tomáš Urban so siedmimi gólmi a vyhlásili ho aj za hráča zápasu. Až pri svojej štvrtej účasti na ME a celkovo v jedenástom zápase medzi európskou elitou dosiahli slovenskí reprezentanti svoje prvé víťazstvo, doteraz mali na konte deväť prehier a jediný bod za remízu 21:21 zo súboja s domácim Srbskom na ME 2012.

Slováci výhrou proti Litve zároveň ukončili dva roky trvajúcu desaťzápasovú sériu prehier na medzinárodnej scéne. „Je to skvelé, urobili sme veľký krok k splneniu nášho cieľa, teda k postupu do hlavnej fázy v Bratislave…