Domov Šport Slovenskí hokejisti postúpili do semifinále

Slovenskí hokejisti postúpili do semifinále

0
0

Jedným z najsledovanejších olympijských športov na Slovensku je jednoznačne hokej. Slovenskí reprezentanti do olympijského turnaja v Pekingu nevstúpili práve ideálne. Avšak v pravej chvíli zabrali a postúpili už do semifinále.

Zlý vstup do turnaja

V úvodnom zápase čakala slovenský hokejový výber na ZOH v Pekingu 2022 neľahká prekážka. Do zápasu proti favorizovanému Fínsku sme však vstúpili odvážne a už v úvodných striedaniach sa do sľubných šancí dostali Hrivík aj Rosandič.

Brankára Säteriho prekonal v 6. minúte Slafkovský, keď na hranici bránkoviska zužitkoval prihrávku Romana spoza bránky. Fíni sa po pomalšom rozbehu dostali do tempa a na koňa ich posadili chyby súpera. Do šatní šiel náš výber s mankom dvoch gólov 1:3.

Na gól na 4:1 v 30. minúte dokázali zverenci Craiga Ramsaya rýchlo odpovedať, keď sa opäť presadil mladučký Slafkovský. Na viac sa už Slováci nezmohli a vo svojom úvodnom dueli v Pekingu podľahli Fínsku vysoko 2:6.

„Mali sme dobrý štart, Slafkovský dal gól, keď sa natlačil pred bránku, takže sme robili veci, ktoré sme chceli. No myslím si, že nadšenie z toho, že sme tu a že sme súčasťou turnaja bolo trochu veľké a príliš sme otvorili hru.

Musíme pochopiť, že proti tímu, ktorý sa snaží súpera chytiť v strednom pásme do pasce, musíme odviesť lepšiu prácu, aby sme cez to pásmo prešli. Keď sme už dostali puk do ich tretiny, hrali sme dobre,“ zhodnotil tréner slovenského národného tímu Craig Ramsay.

Jediný strelec

Aj v druhom dueli nás čakal súper z kategórie top tímov. Slováci tentoraz v bránke s Matejom Tomekom a bez suspendovaného Marka Daňa síce boli aj v zápase so Švédskom smerom dopredu aktívni, no rovnako ako v prvom súboji s Fínskom doplatili na nedôrazné bránenie a diery v defenzíve.

Už po prvej tretine prehrávali vo Wukesong Sports Centre s favoritom 0:3. Tomeka od 2. tretiny vystriedal medzi žŕdkami Patrik Rybár, ktorý do konca neinkasoval ani raz.

Severania pridali v 58. minúte zásluhou Carla Klingberga gól do prázdnej bránky pri neúspešnej slovenskej power play, Slováci dokázali len skorigovať prehru tretím olympijským zásahom Juraja Slafkovského.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho síce súpera prestrieľali 41:29, no nedokázali duel zdramatizovať, keď opäť nevyužili ani jednu početnú výhodu.

Slováci ťahali proti Švédom za kratší koniec v siedmom vzájomnom zápase za sebou. „Musíme robiť menej chýb, ak chceme vyhrávať. Zatiaľ nám to vpredu veľmi nepadá, verím, že to zlomíme v pravý moment.

Cením si každý gól, ktorý som strelil v národnom drese. Proti Švédom sme mali ešte viac striel ako v zápase s Fínskom, no jednoducho nám to nepadá,“ zhodnotil najlepší, a po dvoch zápasoch aj jediný, slovenský strelec v Pekingu Juraj Slafkovský.

Dôležité víťazstvo

Ten sa presadil aj v treťom našom vystúpení na olympijských hrách v Pekingu. V dueli s Lotyšskom sa však k nemu pridali aj spoluhráči. Slováci mali v National Indoor Stadium počas celého stretnutia jasnú prevahu.

Vedenia sa ujali v 11. minúte po úspešnom nahodení Martina Marinčina, Lotyši ešte v prvej tretine vyrovnali zásluhou Ronaldsa Keninša. V druhej tretine poslali SR do dvojgólového vedenia Peter Cehlárik a Juraj Slafkovský.

Súper dokázal zdramatizovať duel v úvode 3. tretiny zásahom Miksa Indrašisa, no Slováci si už prvé pekingské víťazstvo nenechali zobrať, poistili ho ešte Peter Zuzin a Tomáš Jurčo gólom do prázdnej bránky.

„Myslím si, že sme konečne hrali to, čo sme chceli, padli nám tam aj góly. V tretej tretine sme trochu poľavili, ale som rád, že sme to udržali. V prvom útoku nám to dobre fungovalo, vytvorili sme si šance…