Domov Šport Slovenskí hokejisti postúpili na ZOH v Pekingu 2022

Slovenskí hokejisti postúpili na ZOH v Pekingu 2022

0
0

Koniec uplynulého týždňa patril v Bratislave hokeju. Štadión Ondreja Nepelu hostil skupinu D kvalifikačných bojov o olympijské hry do Pekingu 2022. V nej sa o jedno postupové miesto pobili slovenskí hokejisti s reprezentáciami Rakúska, Poľska a Bieloruska. O postupujúcom rozhodoval až posledný zápas.

Slovenský tím vedený kanadským trénerom Craigom Ramsaym sa musel zaobísť bez hráčov z NHL, no počítať mohol s kompletným najlepším slovenským útokom z májových majstrovstiev sveta. Hrivíka a Cehlárika však v prvom útoku doplnil Jurčo, Lantoši našiel svoje miesto v druhom útoku pri Pospíšilovi a Ružičkovi.

Ťažký rozbeh

Papierový favorit to v domácom prostredí nikdy nemá jednoduché, čo sa potvrdilo v prvom zápase proti Rakúsku. Hoci Slováci vďaka Hudáčkovi a Gernátovi viedli po dvoch tretinách 2:0, cestu za povinným víťazstvom si skomplikovali, keď inkasovali zhruba 7 minút pred koncom riadnej hracej doby. Zápas napokon doviedli do víťazného konca, keď ich podržal najmä brankár Konrád.

„Neviem, prečo nikdy nedokážeme vyhrať ľahko. Vždy nájdeme spôsob, ako si to sťažiť a urobiť z toho tesný zápas. Rakúsky brankár chytal brilantne, vytvorili sme si množstvo šancí na skórovanie, ale nedokázali sme z nich dať gól. Som však hrdý na tím, hráči bojovali, môžu byť na seba pyšní,“ povedal po prvom zápase lodivod Slovenska Ramsay.

V druhom zápase proti Poľsku hrali Slováci uvoľnene a schuti si zastrieľali. Keď sa v polovici druhej tretiny presadil Poliak Dziubinski, slovenský tím mal už v štatistikách zapísaných troch úspešných strelcov – Ružičku, Hudáčka a Romana. Navyše na poľský gól odpovedali Slováci expresne, keď už o dve minúty vrátil pohodu a trojgólové vedenie na domáce hokejky Cehlárik.

V polovici poslednej tretiny ešte prikrášlil skóre svojím druhým zásahom v zápase Ružička. Po víťazstve Rakúska nad Poľskom bolo jasné, že o postupujúcom rozhodne posledný skupinový duel medzi Slovenskom a Bieloruskom. Slováci však boli v lepšej pozícii, keďže Bielorusi prekvapivo prehrali v prvom svojom vystúpení s Poľskom, a tak našim stačila na postup na olympiádu aj remíza.

Solídny výkon a postup

Na tú sa však slovenský tím spoliehať nechcel a hneď od začiatku šiel za víťazstvom. Bielorusi začali nervózne a hneď v prvých minútach boli odmenení siedmimi trestnými minútami. 5-minútové vylúčenie Sapega potrestal Cehlárik, no potom sa začala plniť aj slovenská trestná lavica. Konrád bol však v prvej tretine nepriestrelný…