Domov Slovensko Slovensko a Švédsko podpísali medzivládnu dohodu o akvizícii pásových bojových obrnených vozidiel

Slovensko a Švédsko podpísali medzivládnu dohodu o akvizícii pásových bojových obrnených vozidiel

0
0

Štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer vycestoval do Švédskeho kráľovstva, kde so svojím náprotivkom, Petrom Sandwallom podpisom medzivládnej dohody potvrdili akvizíciu 152 kusov pásových obrnených vozidiel CV90 MkIV s 35 mm kanónom. Prvé kusy tejto vojenskej techniky pre OS SR budú dodané v roku 2025, pričom postupne nahradia až polstoročnú dosluhujúcu techniku pozemných síl.

Keďže súčasťou podmienok SR v rámci obstarávania bolo aj reálne zapojenie slovenského obranného priemyslu, vo Švédsku došlo tiež k podpisom ďalších prislúchajúcich kontraktov s účasťou výrobcu, teda spoločnosti BAE Systems a štátnej spoločnosti ZTS – ŠPECIÁL, ktorá bude primárnym priemyselným partnerom projektu.

„Švédske vozidlá CV-90 spĺňajú požiadavky Ozbrojených síl SR. V tento deň sme teda posunuli nielen spoluprácu medzi ozbrojenými silami, ale aj medzi našimi krajinami na vyššiu úroveň.

Teší ma, že modernizácia našej armády postupuje za ostatné dva roky tempom, aké tu nebolo desiatky rokov,“ uviedol po podpisovom ceremoniáli štátny tajomník rezortu obrany Marian Majer.

Krok k modernizácii

Pri tejto príležitosti minister obrany Jaroslav Naď pripomenul, že ide o dlhodobý záväzok našej krajiny, ktorý navyše prospeje slovenskej ekonomike:

„Ide o dôležitý krok k modernizácii našich ozbrojených síl a zvyšovaniu obranyschopnosti Slovenskej republiky. Zároveň ide konečne o reálny posun k vybudovaniu ťažkej mechanizovanej brigády, ktorý SR vyplýva v zmysle medzinárodných záväzkov voči kolektívnej obrane NATO.

V neposlednom rade sme zabezpečili významný a dlhodobý profit pre desiatky spoločností slovenského obranného priemyslu. Presne tak, ako sme to sľúbili“.

Možná zľava

Dôležitým aspektom je, že ak by sa rovnaké vozidlá rozhodla obstarať aj Česká republika, môže to mať pozitívny vplyv na konečnú cenu.

„Súčasťou kontraktu je aj klauzula odkazujúca na možnú zmenu finálnej sumy v zmysle množstevnej zľavy,“ uviedol J. Naď v nadväznosti na dohodu o spolupráci pri obstaraní a prevádzkovaní pásových bojových obrnených vozidiel, ktorú podpísali s českou ministerkou obrany Janou Černochovou v auguste tohto roka.

mo, red, foto: facebook/MONačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…