Domov Slovensko Slovensko je už mesiace bez ombudsmana

Slovensko je už mesiace bez ombudsmana

0
0

Voľbu nového verejného ochrancu práv treba akútne vyriešiť. Povedal to premiér Eduard Heger (OĽANO). Pripúšťa, že politické dohody sa niekedy hľadajú ťažko, no treba ju nájsť čo najskôr. Funkcia ombudsmana nie je obsadená niekoľko mesiacov. Voliť ho majú poslanci Národnej rady (NR) SR na aktuálnej schôdzi.

„Je to vec, ktorú potrebujeme akútne vyriešiť. Politické dohody sa hľadajú, niekedy sa hľadajú dlho a ťažko,“ povedal premiér. „Som za to, aby sme dohodu našli čo najskôr,“ doplnil k voľbe ombudsmana.

Doterajšej ombudsmanke Márii Patakyovej sa skončilo funkčné obdobie ešte 29. marca. Prvý termín na podávanie návrhov pôvodne určili na 25. februára, odvtedy sa presúval až do septembra.

Kancelária verejného ochrancu práv upozornila, že jej na stole pribúdajú podnety, ktoré čakajú na zhodnotenie novým ombudsmanom. O funkciu sa uchádza Róbert Dobrovodský, Maroš Matiaško a Marián Török. Ombudsmana volí parlament na päť rokov.

Vzhľadom na bezpečnostný incident bola prerušená aktuálna schôdza do utorka (8. 11.). Poslanci sa preto ešte nedostali k voľbe ombudsmana.

Podpredseda parlamentného ľudskoprávneho výboru Peter Pollák (OĽANO) predpokladá, že ešte tento týždeň plénum pristúpi k hlasovaniu o ombudsmanovi.

 red, TASR, foto: TASR/Jaroslav Novák Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…