Domov Zahraničie Slovensko má nový cestovateľský semafor. Čo treba splniť pri návrate zo zahraničia?

Slovensko má nový cestovateľský semafor. Čo treba splniť pri návrate zo zahraničia?

0
0

Zmenili sa karanténne opatrenia pre občanov pri vstupe na Slovensko. Podmienky pre pendlerov sa zmiernili, polícia pokračuje v kontrolách na hraniciach.

Po týždňoch náročných rokovaní a príprav, ktoré koordinovalo konzílium odborníkov, vláda SR schválila nový cestovateľský semafor. Ten sa premietol do vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá od pondelka, 31. mája 2021 od 6.00 hod., určuje karanténne opatrenia pre osoby vstupujúce na Slovensko z krajín v zelenom, červenom a čiernom systéme.

Farbu štátov stanovuje ÚVZ SR v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Ministerstvom vnútra SR, a to aj na základe podkladov od Inštitútu zdravotných analýz pri rezorte zdravotníctva a dát z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Registrácia je povinná vždy

Medzi zelené krajiny patria krajiny Európskej únie alebo mimo nej, a to s vysokou mierou zaočkovanosti a priaznivou epidemiologickou situáciou. Aktuálne sú to okrem členských štátov EÚ napríklad aj Island, Izrael, Nórsko či Nový Zéland.

„Po návrate zo zelenej krajiny platí 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená prakticky ihneď, a to negatívnym RT-PCR alebo antigénovým testom po príchode. Výnimku z povinnej izolácie majú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, osoby, ktoré ochorenie prekonali za posledných 180 dní a deti do 18 rokov,“ vysvetľuje štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

Medzi červené krajiny patria štáty mimo EÚ s nepriaznivou či rýchlo sa zhoršujúcou epidemiologickou situáciou, avšak bez prítomnosti nebezpečných variantov koronavírusu. Po návrate z červenej krajiny musí občan absolvovať 14-dňovú domácu karanténu, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom najskôr na ôsmy deň.

„Pokiaľ ide o čiernu kategóriu, tam patria štáty s výskytom či komunitným šírením nebezpečných variantov koronavírusu, respektíve krajiny s nedostupnými, nedôveryhodnými alebo nekvalitnými dátami,“ približuje Martin Klus a dodáva, že pri návrate z čiernej krajiny treba 14-dňovú karanténu dokončiť bez ohľadu na výsledok testu po ôsmich dňoch.

Zároveň platia pravidlá, ktoré sa vzťahujú na osoby bez ohľadu na to, z ktorej krajiny prichádzajú. Najneskôr bezprostredne pri vstupe na územie SR sú osoby povinné registrovať sa na http://korona.gov.sk/ehranica. Ak na územie SR vstupujú letecky, musia predtým vyplniť aj formulár na https://www.mindop.sk/covid/.

Časom môže pribudnúť aj „oranžová“

„Cieľom semafora je umožniť ako-tak bezpečné cestovanie do zahraničia a súčasne minimalizovať riziko importu nových mutácií koronavírusu. Členské krajiny EÚ sú považované za jednu ucelenú epidemiologickú jednotku,“ hovorí Martin Klus a dodáva, že semafor sa má aktualizovať raz za dva týždne, v individuálnych prípadoch aj skôr.

Čo sa týka obľúbených turistických destinácií medzi Slovákmi, ako napríklad Turecko či Thajsko, o tomto ešte konzílium odborníkov bude diskutovať. Hovorí sa o zavedení tzv. oranžového systému, ktorý by stanovil, čo robiť s rezortmi, ktoré sú takmer úplne zaočkované.

„Táto myšlienka stanovenia tzv. COVID-free zón je na stole a je pomerne zaujímavá. Potrebujeme však ešte preveriť viac dát a zvážiť, ako by to mohlo fungovať. Je však v našom záujme, aby organizovaní dovolenkári odlietali napríklad do tureckých rezortov zo Slovenska, a nie z Viedne či Budapešti,“ vysvetľuje M. Klus.

Uznávanie očkovacích certifikátov napreduje

Podmienky pre pendlerov sa od pondelka taktiež zmiernili. Povinný negatívny test nie starší ako sedem dní bude možné nahradiť dokladom o očkovaní alebo dokladom o prekonaní ochorenia COVID-19. Dobrou správou pre všetkých, nielen pendlerov, je, že záujemcovia o očkovací certifikát môžu požiadať o jeho vydanie.

Slovenská diplomacia rokovala o uznávaní slovenských certifikátov o očkovaní a už má aj prvé výsledky, najmä od našich susedov. Potvrdené akceptovanie našich národných certifikátov máme zo strany krajín Česko, Nemecko, Rakúsko, Slovinsko, Chorvátsko a Poľsko. Maďarsko zatiaľ akceptovanie nášho certifikátu oficiálne nepotvrdilo.

„Uvedené krajiny akceptujú naše certifikáty o očkovaní proti COVID-19 bez výhrad a umožnia vstup do krajiny bez potreby predloženia negatívneho testu, resp. absolvovania karantény. Rakúsko a Poľsko zároveň pripomínajú, že akceptujú náš certifikát o očkovaní vakcínami, ktoré schválila Európska lieková agentúra (EMA). Tí občania, ktorí budú zaočkovaní Sputnikom V, budú pri vstupe do Rakúska či Poľska podliehať platným obmedzeniam, a teda budú sa musieť preukázať testom,“ upozorňuje Martin Klus.

Rezort diplomacie letnú sezónu občanom uľahčí aj tým, že bude na svojich stránkach zverejňovať podmienky vstupu do jednotlivých krajín. Na jednom mieste, webe hranice.mzv.sk, bude možné nájsť všetky potrebné informácie.

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…