Domov Slovensko Slovensko má prvú prezidentku

Slovensko má prvú prezidentku

0
0

Zuzana Čaputová sa v sobotu oficiálne ujala funkcie prezidentky Slovenskej republiky, keď na tomto poste vystriedala Andreja Kisku. Stala sa tak prvou ženou na pozícii hlavy štátu a zároveň aj najmladšou osobou, ktorá sa posadila na prezidentskú stoličku. Jej inaugurácia sa nezaobišla bez kontroverzií.

Inaugurácia novej hlavy štátu bola naplánovaná na deň, kedy dosluhujúcemu prezidentovi končilo päťročné funkčné obdobie, teda 15. júna.

Oficiálny inauguračný program začínal krátko pred 12-tou hodinou v bratislavskej Redute, kde sa hostia začali schádzať už okolo 11-tej.

Medzi 400 hosťami nechýbali poslanci Národnej rady SR, členovia vlády SR, bývalí prezidenti SR, rodina Zuzany Čaputovej, jej bývalí, či budúci spolupracovníci a ďalšie osobnosti spoločenského i politického života.

Prezidentka Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová, rodená Strapáková, sa narodila 21. júna 1973 v Bratislave, dlhodobo žije v Pezinku. Bola občianskou aktivistkou, advokátkou a političkou.

Ešte pre prezidentskou kandidatúrou bola verejnosti známa najmä z angažovania v kauze „pezinská skládka“, v ktorej spoločne s aktivistami bojovala proti vybudovaniu odpadovej skládky v meste Pezinok.

Za kauzu získala aj medzinárodné enviromentálne ocenenie. Právo vyštudovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Po štúdiu, ktoré ukončila v roku 1996, pracovala na právnom oddelení mestského úradu Pezinok, neskôr pracovala ako zástupkyňa prednostu mestského úradu.

Začiatkom tisícročia začala spolupracovať s treťosektorovou organizáciou VIA IURIS, a to až do roku 2017. Následne vstúpila do novej politickej strany Progresívne Slovensko, v ktorej sa stala podpredsedníčkou. Po zvolení za prezidentku túto stranu opustila.

V máji 2018 ohlásila, že bude kandidovať na prezidentku SR. Do februára 2019 bola nenápadnou kandidátkou, až kým jej raketovo nezačali stúpať preferencie, čo vyvolalo otázniky nad pravosťou týchto prieskumov verejnej mienky.

Tento trend sa však potvrdil aj vo voľbách keď Zuzana Čaputová suverénne vyhrala obe kolá. V tom prvom jednoznačne prevalcovala všetkých súperov, keď získala viac ako 40 % hlasov, v tom druhom porazila, športovým žargónom povedané, rozdielom triedy protikandidáta Maroša Šefčoviča.

Zuzana Čaputová je rozvedená a má dve deti, jej súčasným partnerom je Peter Konečný. Ako enviromentálna aktivistka sa chce aj naďalej zasadzovať za ochranu životného prostredia.

Vo svojom inauguračnom prejave však zacielila najmä na sociálne otázky, rovnosť všetkých pred zákonom a otázky ľudskej dôstojnosti.

Okrem honoru prvej ženy na najvyššom ústavnom poste Slovenskej republiky sa môže hrdiť aj tým, že je najmladšou osobou, ktorá kedy zasadla do prezidentského kresla.

Zloženie sľubu v Redute

Keďže sľub skladá nastupujúci prezident na slávnostnej schôdzi parlamentu, po tom, ako sa usadili všetci hostia a svoje miesta zaujali aj prezident SR Andrej Kiska, predseda Ústavného súdu SR Ivan Fiačan a aj samotná Zuzana Čaputová, Andrej Danko ako predseda Národnej rady SR otvoril schôdzu.

Následne však neplánovane predniesol asi 10-minútový slávnostný prejav, čo mnohí odborníci považujú za veľmi nevhodný vstup do inauguračného procesu novej prezidentky.

Presne o 12:00 plánovaný sľub tak zložila nová prezidentka do rúk predsedu Ústavného súdu SR o sedem minút neskôr. Nič to však nezmenilo na tom, že zložením sľubu sa Zuzana Čaputová oficiálne ujala funkcie a zároveň sa skončilo funkčné obdobie prezidenta Andreja Kisku.

Vo svojom inauguračnom prejave Zuzana Čaputová opätovne prisľúbila, že sa bude snažiť byť prezidentkou pre všetkých občanov. „Ponúkam rozum, srdce a ruky.

Preberám všetky záväzky a povinnosti verejnej služby, neprišla som vládnuť, prišla som slúžiť občanom,“ zaznelo posolstvo novej hlavy štátu.

Podávaním rúk do Dómu

Z Reduty už tak Zuzana Čaputová vychádzala ako prvá slovenská prezidentka a zároveň sa ako prvá najvyššia veliteľka Ozbrojených síl SR pozdravila, pred Slovenským národným divadlom, s nastúpenými vojenskými jednotkami.

Potom už jej kroky smerovali ulicami historického centra hlavného mesta do Dómu sv. Martina, kde sa uskutočnila ekumenická bohoslužba. Ešte predtým sa počas jej pešieho presunu pozdravila s ľuďmi, ktorí lemovali Panskú ulicu, cez ktorú prechádzala do Katedrály.

Počas celej cesty sa pristavovala pri ľuďoch, ktorí si s ňou chceli podať ruky. V jej sprievode boli okrem jej dcér aj jej najbližší spolupracovníci a tiež partner Peter Konečný.

Vyprevadenie Kisku

Ekumenickú bohoslužbu v Dóme sv. Martina viedol arcibiskup a predseda katolíckej Konferencie biskupov Stanislav Zvolenský a boli na ňu pozvaní predstavitelia všetkých registrovaných cirkví na Slovensku.

Ekumenická bohoslužba Te Deum.

Po bohoslužbe sa Zuzana Čaputová presunula do Prezidentského paláca, kde ju už čakal bývalý prezident Andrej Kiska, aby jej symbolicky odovzdal úrad.

Po tomto akte, a vyprevadení bývalého prezidenta a jeho manželky, sa nová prezidentka na nádvorí Grassalkovichovho paláca po prvý raz pozdravila s čestnou prezidentskou strážou.

Rozlúčenie sa s prezidentom Kiskom a jeho manželkou.

Uctenie histórie i prvého prezidenta

Následne sa už v priestoroch prezidentského paláca uskutočnil slávnostný obed, na ktorý pozvala Zuzana Čaputová dôchodcov zo všetkých regiónov Slovenska, pričom ich obslúžila s prvým chodom tohto obeda.

Potom už nasledovalo položenie vencov k pamätníku Brána Slobody na Devíne a k Pamätníku obetiam železnej opony, keďže práve tento rok si pripomenieme 30-te výročie od jej pádu.

Prezidentka sa z Devína presunula na Ondrejsky cintorín, kde položila kyticu na hrob prvého slovenského prezidenta Michala Kováča, ktorý zomrel v roku 2016.

Posledným bodom inauguračného dňa Zuzany Čaputovej bola slávnostná recepcia v bratislavskej Redute, na ktorú bolo pozvaných asi 500 hostí.

Kontroverzie inauguračného dňa

Nevhodný vstup Danka a jeho Kancelárie

Najväčší deň v politickej kariére Zuzany Čaputovej sa nezaobišiel bez kontroverzných momentov. Okrem už spomínaného nevhodného prejavu predsedu parlamentu Andreja Danka počas slávnostného inauguračného aktu, sa Kancelária Národnej rady SR postarala aj o ďalší nevhodný zásah do tohto dňa.

Bolo dobrým zvykom, že slávnostná večerná recepcia sa vždy uskutočňovala na Bratislavskom hrade. Ten však Kancelária NR SR prenajala hudobníkovi Filipovi Jančíkovi, ktorý tam mal naplánovaný koncert práve v tento deň.

Otázne je, ako k takému niečomu mohlo dôjsť, keďže dátum inaugurácie prezidenta je všeobecne známy.

Časový sklz

Pri podobných štátnických udalostiach platí pravidlo, že všetko musí „klapnúť“ na minútu presne. V sobotu sa tak nestalo.

Už príchod hostí na prvý bod inauguračného programu celkom nevyšiel, keď dosluhujúci prezident Andrej Kiska, ako ešte stále najvyšší ústavný činiteľ, prišiel do Reduty pred druhým najvyšším ústavným činiteľom Andrejom Dankom.

Či nastal problém v načasovaní prezidenta, alebo predsedu parlamentu, známe nie je. Postupne aj počas dňa došlo k pomerne výraznému časovému sklzu, keď prezidentka prišla do Devína o 50 minút neskôr, ako sa plánovalo.

Podobne s oneskorením  začínala aj večerná recepcia. Podľa protokolistov by sa však takéto niečo stávať nemalo.

Protesty a neslušné pokriky

Na Hviezdoslavovom námestí a pred Redutou sa zišla, okrem podporovateľov Zuzany Čaputovej, aj skupinka, ktorá proti nej protestovala. Pokriky ako „Hanba Čaputová“ sa snažili prekričať podporovatelia pokrikmi „Zuzana, Zuzana“.

S rešpektovaním práva na protest je nutné podotknúť, že pri udalosti akou je inaugurácia riadne zvolenej hlavy štátu, je takéto správanie občanov nevhodné a svedčí o politickej nevyspelosti daných občanov a vyjadrení neúcty voči funkcii ako takej.

Robert Fico uprednostnil svadbu

V uplynulom týždni sa zdalo, že predseda strany SMER-SD Robert Fico chytil druhý dych. Popri návšteve regionálnych štruktúr svojej strany trpezlivo a slušne odpovedal na novinárske otázky pričom pôsobil vyrovnane a pokojne.

Preto je zarážajúce, že v deň inaugurácie novej hlavy štátu sa na slávnostnom zasadaní parlamentu, na ktorom k tomuto aktu došlo, nezúčastnil.

Uprednostnil totiž súkromnú udalosť (svadbu) mimo Bratislavy. V prvom rade je treba podotknúť, že keďže je poslanec parlamentu, bolo slávnostné zasadanie poslancov jeho pracovnou povinnosťou.

V druhom rade nemožno takéto správanie predsedu, ešte stále, najsilnejšej politickej strany označiť inak, ako hlboká neúcta voči Zuzane Čaputovej i samotnej prezidentskej funkcii.

Martina Milá, foto: SITA, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…