Domov Zahraničie Slovensko pomohlo ďalším ľuďom z Afganistanu a poskytlo im bezpečné útočisko

Slovensko pomohlo ďalším ľuďom z Afganistanu a poskytlo im bezpečné útočisko

0
0

Prevažnú väčšinu osôb evakuovaných koncom augusta tvoria ženy a deti.

V pondelok, 30. augusta 2021, slovenskí vojaci úspešne evakuovali z Afganistanu ďalšie desiatky ľudí s priamymi väzbami na Slovensko.

Záchranná operácia sa odohrávala v mimoriadne zložitých podmienkach a aj za prítomnosti slovenskej špeciálnej jednotky, ktorá priletela do Kábulu vojenským lietadlom a pôsobila na tamojšom letisku v dramatických podmienkach dve noci. Lietadlo Spartan napokon evakuovalo z Afganistanu celkovo 28 osôb.

„Operácia sa podarila iba vďaka obrovskému úsiliu a nasadeniu skupiny profesionálov, našich kolegýň a kolegov z rezortov diplomacie, obrany, Ozbrojených síl SR, ale aj rezortu vnútra či viacerých zastupiteľských úradov SR v zahraničí,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Dodal, že poďakovanie za úspešne zvládnutú evakuáciu patrí aj našim partnerom a spojencom zo Spojených štátov amerických, ktoré Slovensku po celý čas vychádzali v ústrety a bez ktorých podpory by záchrana ľudí na úteku nebola možná.

Všetci prešli bezpečnostnou previerkou

„Všetkých 28 afganských utečencov, medzi ktorými je šesť ľudí s povolením na pobyt, 11 žien a 11 detí s väzbami na Slovensko a povolením na pobyt, ktorých evakuovali slovenskí vojaci, aj za pomoci USA, prešlo bezpečnostnými previerkami a bola preverená aj ich identita,“ upresňuje Martin Klus z rezortu diplomacie s tým, že momentálne sa nachádzajú v karanténnom stredisku v Humennom.

Len niekoľko dní pred touto záchrannou operáciou sa Slovensku podarilo vybaviť evakuáciu ľudí vďaka lietadlu z Nórska. Tomu sa však napokon nepodarilo ľudí evakuovať, keďže ich na palubu nepustilo hnutie Taliban. To ovládlo Afganistan 15. augusta po tom, ako sa jeho prívrženci zmocnili väčšiny krajiny aj metropoly Kábul. V súčasnosti Taliban rokuje o zostavení novej vlády.

md, foto: MO SRNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá má ochrániť cyklistov, je v parlamente

Koaliční poslanci predkladajú novelu zákona o cestnej premávke, ktorá má za cieľ zlepšiť b…