Domov Ekonomika Slovensko spravilo rekordný obchod

Slovensko spravilo rekordný obchod

0
0

Slovensko predalo minulú stredu nové dlhopisy za 4 miliardy eur. Ako informuje Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), Slovensko tak realizovalo doteraz najväčšiu emisiu štátnych dlhopisov vydanú na medzinárodných kapitálových trhoch a ide zároveň aj o najväčší predaj štátnych dlhopisov v regióne strednej a východnej Európy v histórii.

Štát minulú stredu vstúpil na medzinárodné kapitálové trhy s novou dvojitou emisiou 5-ročných a 12-ročných bondov, pritom z každej emisie predal cenné papiere za 2 miliardy eur.

Takýto obchod sa nám nikdy predtým nepodaril. Rekordný bol aj dopyt po slovenských bondoch, keď spolu dosiahol až vyše 15 miliárd eur.

Historický obchod Slovenska

Bondy sú splatné 14. mája 2025, resp. 2032. Dlhopisy s kratšou splatnosťou s ročne vyplácaným kupónom vo výške 0,250 % p.a. sa predávali s prirážkou voči referenčnej swapovej krivke na úrovni 65 bázických bodov, s výnosom do splatnosti 0,350 % p.a. a emisnou cenou 99,505 %.

Dvanásťročné bondy s kupónom 1,000 % p.a. mali prirážku 110 bázických bodov, výnos do splatnosti 1,056 % p.a. a emisnú cenu 99,372 %. Obe emisie majú celkovú hodnotu 3 miliardy eur, z každej tak zostane ešte jedna miliarda na predaj v domácich aukciách.

Nakupovali najmä Rakúšania a Nemci

Nový päťročný slovenský dlhopis pritom podľa agentúry ARDAL nakúpilo 210 investorov. Štvrtina pochádzala zo Spojeného kráľovstva, štvrtina z Rakúska a Nemecka.

Nasledovali krajiny Beneluxu a Škandinávia. Takmer polovicu sumy pri tomto dlhopise nakúpili správcovské spoločnosti, necelú štvrtinu banky a pätinu centrálne banky a oficiálne inštitúcie.

Dvanásťročný dlhopis smeroval predovšetkým do portfólií rakúskych a nemeckých investorov s podielom 33 %. Nasledovalo Spojené kráľovstvo, Francúzsko a 11 % z predaného objemu nakúpili aj investori zo Slovenska.

Polovicu pri tejto emisii nakúpili rovnako správcovské spoločnosti, nasledovali banky, poisťovne a penzijné fondy a centrálne banky a oficiálne inštitúcie.

Je to dôvera v novú vládu

Podľa ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) je tento úspech dôkazom dôvery investorov v novú vládu. Stredajšia transakcia bola podľa neho o to dôležitejšia, že štát koncom apríla musel investorom vyplatiť 3 miliardy eur za maturujúci dlhopis a dostával sa tak s financovaním svojich potrieb na hranu.

„To, že sa podarilo predať také enormné sumy, a že bol taký veľký dopyt, znamená, že nová vláda presvedčila aj trhy o tom, že sme zodpovední hospodári a že sa oplatí do Slovenska investovať,“ vyhlásil Heger po štvrtkovom rokovaní vládneho kabinetu.

Ako šéf rezortu financií dodal, je podľa neho dôležité, aby Slovensko malo dostatok finančných prostriedkov jednak na financovanie opatrení, ktoré sa momentálne realizujú, ale aj na naštartovanie ekonomiky, ktoré nás ešte čaká.

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň, keď Little boy zničil Hirošimu

6. augusta uplynie 77 rokov od prvého použitia nukleárnej zbrane armádou USA. Tú využili p…