Domov Slovensko Slovensko vstúpilo do fázy 4

Slovensko vstúpilo do fázy 4

0
0

Premiér Igor Matovič v pondelok spoločne s odborníkmi oznámil, že Slovensko môže od stredy 20. mája vstúpiť do 4. fázy uvoľňovania opatrení, ktoré boli zavedené v rámci snahy o zabránenie rozširovania nového koronavírusu.

Slovensko vstúpilo do poslednej 4. fázy uvoľňovania opatrení. Od stredy 20. mája sú tak povolené, za dodržiavania stanovených podmienok, napríklad aj hromadné podujatia, otvorené už môžu byť kiná a divadlá s účasťou do 100 ľudí, vnútorné športoviská a plavárne pre športové kluby či verejné stravovanie v interiéroch.

Otvoria sa tiež všetky obchodné centrá, s výnimkou ich detských kútikov. Vonku a pri rozostupoch vyšších ako 5 metrov už nebude povinné nosenie rúšok a pri návrate spoza hraníc do 24 hodín nebude potrebný test ani karanténa.

Krátke výlety do zahraničia bez testu

Podmienka testu ani karantény neplatí od štvrtka pre občanov, ktorí majú prechodný alebo trvalý pobyt na území Slovenska a odídu do Poľska, Česka, Maďarska, Rakúska, Chorvátska, Slovinska, Nemecka, Švajčiarska a vrátia sa do 24 hodín.

Toto uvoľnenie má umožniť obchodné rokovania, návštevy rodín a blízkych. Otvárajú sa zároveň aj vnútorné turistické atrakcie, okrem pavilónov v ZOO a botanických záhradách. Rúška v interiéri budú naďalej povinné.

Otvoria obchody v nedeľu?

Čo sa týka obchodov a služieb, limit na počet zákazníkov v predajni sa znížil, a to na jedného človeka z 25 na 15 metrov štvorcových. Otváracie hodiny stravovacích zariadení sa predlžujú do 22:00.

Zatiaľ platí, že obchody  v nedeľu zostávajú zatvorené. Ako konštatoval premiér Igor Matovič, bol by nerád, ak by sa otvorili. Na základe dohody v koalícii sa však zrejme zruší aj toto nariadenie.

Ešte nie je koniec

Ako povedala vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Mária Štefkovičová, situácia už nikdy nebude taká, ako pred koronavírusom.

Požiadala preto občanov, aby boli posledným kontrolným bodom pred tým, ako vstúpia do priestoru či prevádzky obchodu. Apelovala na adekvátne nosenie rúšok a udržiavanie kontaktu s inými osobami.

„Nie je koniec. Stále máme určité veci, ktoré zostávajú uzavreté, ale dúfam, že spoločnými silami sa nám postupne podarí uvoľniť aj ostatné opatrenia,“ uzavrel hlavný hygienik SR Ján Mikas.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …