Domov Slovensko Slovensko zavádza tvrdé opatrenia v boji proti koronavírusu

Slovensko zavádza tvrdé opatrenia v boji proti koronavírusu

0
0

V pondelok opäť zasadal Ústredný krízový štáb a tak ako sa očakávalo, jeho rozhodnutia mnohých zarmútili. Slovensko v rámci boja proti druhej vlne koronavírusu opäť siaha na tvrdé opatrenia. Okrem nich navrhol štáb aj vyhlásiť núdzový stav, o čom vláda rozhodne už v stredu na svojom pravidelnom zasadaní.

Igor Matovič (OĽaNO), ktorý sa minulý týždeň opäť pasoval do role bojovníka číslo jeden proti koronavírusu, po pondelkovom rokovaní Ústredného krízového štábu informoval, že vláda Slovenskej republiky bude na stredajšom rokovaní rozhodovať o vyhlásení núdzového stavu.

„Nebude len na oblasť zdravotníctva, bude to všeobecný núdzový stav,“ vysvetlil Matovič. Počas prvej vlny pandémie sa núdzový stav týkal len zdravotníctva. Vláda ho vtedy vyhlásila 16. marca, trval do 14. júna.

Tvrdé opatrenia zasiahnu šport, kultúru i cirkev

Ďalšie opatrenia opäť výrazne zasiahnu do bežného života Slovákov. Rúška budú povinné v interiéri, ich nosenie pri športových aktivitách v interiéri Ústredný krízový štáb „dôrazne odporúča“.

V exteriéri bude od 1. októbra povinné nosiť rúška, ak sú ľudia, ktorí nežijú v spoločnej domácnosti, vzdialení na menej ako dva metre. V prípade nosenia rúšok v školách, žiaci druhého stupňa základných škôl budú musieť aj naďalej nosiť rúška. Na prvom stupni budú odporúčané.

Ústredný krízový štáb zakázal aj hromadné podujatia. Výnimku majú sobáše, pohreby, krsty a zasadnutia orgánov verejnej moci.

„Rodinné oslavy nevieme zakázať, ale keďže je situácia naozaj vážna, odporúčame, aby sa neorganizovali,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas. Športové, kultúrne, spoločenské, ale aj cirkevné podujatia budú zakázané.

Slovensko nebude na hraniciach s Rakúskom a Maďarskom sprísňovať režim, ostávajú medzi menej rizikovými krajinami. Podľa Mikasa majú totiž obe krajiny v súvislosti s pandémiou porovnateľné problémy ako Slovensko.

Núdzový stav

Podľa ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu možno počas neho v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia ľudí. Núdzový stav možno vyhlásiť najdlhšie na 90 dní.

red, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin14
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Ramos v rekordnom zápase zahodil dve penalty

Dvadsaťpäťkrát bol z bieleho bodu v reprezentačnom drese neomylný a potom prišli dve zahod…