Domov Slovensko Slovenský plán obnovy má zelenú

Slovenský plán obnovy má zelenú

0
0

V pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová oznámila, že slovenský plán obnovy dostal od EK zelenú.

Šéfka EK ocenila, že Slovensko odovzdalo plán obnovy medzi prvými, vyzdvihla aj výbornú spoluprácu. Plán podľa jej slov spĺňa kritériá, je ambiciózny a kvalitný.

„Som šťastná, že môžem oznámiť, že Európska komisia sa rozhodla dať zelenú slovenskému plánu obnovy a odolnosti v hodnote 6,3 miliardy eur,“ vyhlásila von der Leyenová.

Slovensko bolo medzi piatimi najrýchlejšími štátmi pri odovzdaní plánu obnovy, ale predsedníčka vyzdvihla aj jeho kvalitu. „Pretože rýchlosť je dobrá, ale musí tam byť aj kvalita a v tomto pláne je veľa kvality,“ dodala.

Reformy a investície, ktoré tento plán obsahuje, urobia podľa nej Slovensko silnejším, odolnejším a lepšie pripraveným na budúcnosť. Poznamenala, že slovenský plán obsahuje 43 % prostriedkov na zelenú transformáciu a 21 % na digitalizáciu.

„Veľmi oceňujem, že máte veľký program pre slovenských žiakov, aby boli vybavení na budúce zamestnania, vedomosti a zručnosti, ktoré sú nevyhnuté pre vek digitalizácie, a tiež že slovenské podniky dostávajú podporu z tohto plánu na prechod na digitalizáciu,“ priblížila. Potešila ju tiež hodnota alokácie z plánu obnovy na zdravotníctvo.

To najťažšie nás ešte len čaká

„To najťažšie je ešte len pred nami, a to je samotná realizácia,“ skonštatoval premiér Eduard Heger. Realizácia si podľa neho bude vyžadovať veľké organizačné nasadenie, odhodlanie a politické zručnosti a súhru.

„Od plánu obnovy do veľkej miery závisí naša budúcnosť,“ zdôraznil. Vyzval na spojenie síl pri realizácii všetkých priorít plánu.

red, TASR, foto: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…