Domov Ekonomika Slovenský trh práce matkám nepraje

Slovenský trh práce matkám nepraje

0
0

Slovenský trh práce matkám tesne po rodičovskej dovolenke nepraje. Matka s malým dieťaťom totiž často nemôže venovať práci klasických osem hodín denne päťkrát do týždňa. Pracovných ponúk s menšou časovou náročnosťou je však menej.

Väčšina zamestnávateľov na Slovensku hľadá ľudí na plný úväzok. „V roku 2021 je to z celkovej ponuky až 88 % pracovných inzerátov,“ vyčíslila hovorkyňa pracovného portálu Profesia.sk Nikola Richterová.

Oproti tomu je počet ponúk, v ktorých sú firmy ochotné poskytnúť skrátený úväzok, desaťnásobne nižší, necelých deväť percent. V absolútnom vyjadrení to znamená, že ak si niekto hľadal tento rok prácu na plný úväzok, mal k dispozícii 190 000 pracovných ponúk.

„Keď na plný úväzok robiť nevedeli, možnosti mali výrazne menšie a mohli si vyberať z 19 000 ponúk,“ dodala hovorkyňa pracovného portálu. Z dát vyplýva, že podiel pracovných ponúk na skrátený úväzok osciluje okolo deviatich percent už dlhodobo.

V roku 2016 to bolo 8,4 % (19 884 ponúk), v roku 2017 to bolo 8,7 % (22 953), v roku 2018 takisto 8,7 % (22 624), v roku 2019 to bolo 9,1 % (23 004) a vlani deväť percent ponúk (16 940).

Bude viac záležať na výkone?

Vlaňajšok však pre pandémiu nového koronavírusu priniesol aj určité zmeny na trhu práce. Firmy komunikujú, že chcú prejsť k flexibilnejším podmienkam a umožniť zamestnancom viac dní pracovať z domu.

„Flexibilnejšie možnosti však vidíme aj k prístupu k pracovnému výkonu. Na trhu práce sa dnes otvorene rozpráva o tom, že firmy už prestávajú zaujímať odpracované hodiny,“ vysvetlila Richterová s tým, že väčší dôraz sa kladie na výkon. Tieto zmeny by mohli v budúcnosti pomôcť aj matkám pri návrate do pracovného života.

Odvetvia na skrátený úväzok

Skrátené úväzky ponúka najmä obchod, cestovný ruch, gastro a hotelierstvo. V prvej sedmičke odvetví, ktoré tento rok najčastejšie ponúkali prácu na skrátený úväzok, sa nachádzajú aj administratíva, doprava a logistika, pomocné práce, zdravotníctvo a sociálna starostlivosť a ekonomika.

Čo sa týka pozícií, najčastejšie takto firmy hľadali predavačky, pokladníčky, administratívnych referentov, skladníkov, odborných predajcov, dokladačov tovaru či čašníčky. Pri väčšine týchto ponúk stačí stredoškolské vzdelanie.

„Zaujímavosťou je, že aj naše staršie analýzy nám potvrdzovali, že matky, ktoré si po materskej hľadali novú prácu na Profesii, reagovali najčastejšie na pozície, ktoré požadovali stredoškolské vzdelanie,“ dodala Richterová s tým, že jeden z faktorov, ktorý túto skutočnosť mohol ovplyvniť je, že pre matky, ktoré sa snažia vrátiť do pracovného života, je prvoradá flexibilita a možnosť skráteného úväzku. Preto vyberajú to, čo je dostupné.

red, TASR, foto: shutterstockNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Finančná správa zaplatila takmer 3,5 milióna firme s prepojeniami na biznis s teplým vzduchom z čias Jána Slotu

Za obdobie posledných rokov sa Finančná správa stala vďaka početným kauzám, ktoré viedli k…