Domov História SĽUK oslavuje okrúhle jubileum

SĽUK oslavuje okrúhle jubileum

0
0

Slovenská ľudová kultúra výnimočná pestrou škálou krojov, tancov a piesní. Jej interpretácii sa v súčasnosti venuje veľké množstvo folklórnych súborov a skupín po celom Slovensku. Jedným z najznámejších je Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK), od založenia ktorého uplynulo neuveriteľných 70 rokov.

SĽUK, ktorý je dnes jedným z troch profesionálnych súborov na Slovensku, vznikol presne 5. septembra 1949. Za myšlienkou jeho založenia stojí povereník informácií a osvety Ondrej Pavlík.

Ten mal totiž na starosti pripraviť program na 5. výročie osláv Slovenského národného povstania. Preto mu napadlo spojiť všetky amatérske súbory na Slovensku do jedného veľkolepého programu.

Jeho myšlienka sa páčila aj vtedajšiemu povereníkovi školstva, Ladislavovi Novomeskému, a začala sa spájať širšia partia ľudí, ktorá za celými prípravami stála.

Prvým zamestnancom SĽUK‑u sa stal Emil Rusko, ktorý bol 17. novembra 1948 vymenovaný za jeho riaditeľa a prvým umeleckým vedúcim novovzniknutého súboru bol Pavol Tonkovič.

Hoci bol tím profesionálov kompletný, stále chýbala partia ľudí zanietených pre folklórny tanec, spev a hudbu.

Folklórna rodina sa postupne rozsrastala

Od začiatku roku 1949 po Slovensku prebiehali konkurzy do tanečnej, speváckej aj hudobnej zložky súboru. Nové vedenie malo skutočne na výber, keďže uchádzačov bolo viac než dosť.

Nový súbor dokonca dostal na Sliači v hoteli Štubňa aj svoje prvé priestory. Od 1. mája 1949 sa v nich schádzalo 38 tanečníkov, 45 spevákov a 18 členov orchestra súboru.

Počas takmer štyroch mesiacov nacvičovali program, s ktorým sa po prvý raz predstavili verejnosti. Vystúpenie pri príležitosti osláv 5. výročia SNP dopadlo nad očakávania a divákom sa vo Zvolene predstavili v tom najlepšom svetle.

V roku 1950 sa novým sídlom SĽUK‑u stal Kaštieľ v Rusovciach. Počet členov sa postupne zvyšoval, pričom v 80-tych rokoch dosiahol neuveriteľných 250.

Zo Zvolena do celého sveta

Po tom, čo súbor zožal obrovský úspech, nasledovali ponuky aj z iných miest Slovenska. Súbor teda vyrazil na veľký zájazd a čoskoro sa stal neoddeliteľnou súčasťou každého významnejšieho podujatia.

Azda najväčšiu zásluhu na úspechoch súboru nesie tanečník, choreograf, režisér a umelecký vedúci Juraj Kubánka, ktorý počas svojho polstoročného účinkovania v ňom vytvoril takmer 120 tancov, s ktorými sa neskôr súbor preslávil aj za hranicami Slovenska.

Zo stoviek a tisícok divákov sa neskôr stali milióny ľudí, ktorí mali tú česť sledovať spojenie profesionality a krásy slovenského folklóru naživo.

SĽUK doposiaľ absolvoval viac ako 10 tisíc predstavení v 60 krajinách sveta a predstavil sa so širokou škálou programovej ponuky.

Ako SĽUK oslavuje

70 rokov je výnimočný vek ako pre človeka, tak aj pre kolektív, akým je práve SĽUK. Pri tejto príležitosti pre divákov pripravil reprezentačný program s názvom „70 rokov“, v ktorom ponúka viacero pohľadov na hudobnú a tanečnú tvorbu.

Vďaka tomuto programu môže divák sledovať premenu súboru a výber z toho najlepšieho, čo doposiaľ ponúkol. Tvorcovia pri tom nezabudli na mená ako spomínaný Juraj Kubánka, Ján Cikker, Juraj Farkaš, Heda Melicherová, bratia Ševčíkovci a mnohí ďalší.

Tí všetci sa významnou mierou podpísali pod vybudovanie mena tohto umeleckého telesa, ktorému môžeme popriať veľa ďalších úspešných rokov.

puma, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…